image Mediumi britanik me një artikull të veçantë për Brojën: Është i shpejtë dhe luan me të dy këmbët – ka idhull Ronaldon - Sinjali

Mediumi britanik me një artikull të veçantë për Brojën: Është i shpejtë dhe luan me të dy këmbët – ka idhull Ronaldon

news image

Mediumi i madh britanik “Daily Mail” ka publikuar një artikull të veçantë për shqiptarin e Chelseas, të huazuar këtë sezon në Southampton, Armando Brojën.

Armando Broja ka lindur në Berkshire dhe është ushqyer nga Chelsea me një formë atletike dhe aftësi për të përfunduar me të dyja këmbët.

Shqipëria, me 15 pikë nga tetë ndeshje, po shijon sezonin e saj më të mirë ndonjëherë në kualifikimet e Kupës së Botës dhe përparimi i saj është ndihmuar nga shfaqja e një sulmuesi të ri të lindur në Slough dhe i ushqyer në akademinë e Chelseat.

Armando Broja mbushi 20 vjeç në shtator. Ai lindi në Berkshire nga prindër shqiptarë vetëm pesë ditë pasi Anglia e Sven Goran Eriksson mundi Shqipërinë 2-0 në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës në Newcastle, me golat e Robbie Fowler dhe Michael Owen.

Broja është huazuar në Southampton këtë sezon me dy gola në tre paraqitjet e tij të fundit. “Ai është paksa një startues i ngadalshëm,” tha shefi i Saints, Ralph Hasenhuttl. “Duhet ta shtyni pak. Dy javët e para kërkoja atë që ai kishte për të dhënë dhe nuk pashë shumë, të them të drejtën.

“Kështu që unë pata disa biseda shumë serioze me të për t’i thënë se çfarë dua të shoh dhe tani ai po lëviz në atë drejtim. Është mbresëlënëse se sa shpejt mëson dhe dëshiron të bëjë më mirë. Ai na jep cilësi që nuk i kishim”.

CILI ESHTE STILI I TIJ?

Në 6 këmbë 3 inç, Broja është i gjatë, atletik, me një ndryshim ritmi dhe gatishmëri për të vrapuar pas mbrojtjes. Ai ka një sy për qëllimin dhe aftësinë për të përfunduar me këmbë ose me kokë. Ronaldo është idhulli i tij.

Sapo babai i tij Xhevahir e prezantoi me klipet në internet, ai filloi të përpiqej të modelonte lojën e tij sipas brazilianit. “Ishte i fortë, i shpejtë, dykëmbësh, kishte gjithçka”, tha Broja. “Ky është ai që unë aspiroj të jem.”

Tashmë këtë sezon, ai ka shtatë gola në 13 paraqitje për klubin dhe kombëtaren – duke përfshirë edhe golin e vetëm në secilën prej dy ndeshjeve kualifikuese të Shqipërisë kundër Hungarisë.

SI CHELSEA E gjeti atë?

Ai filloi të luante për Burnham Juniors në Berkshire. Kishte interes nga Reading dhe Fulham, por Broja luajti për dy sezone me Tottenhamin përpara se të impresiononte në ndeshjet e tyre U 9 kundër Chelsea.

Si një mbështetës i Chelseat, ai ra dakord me padurim për një ndryshim dhe u zhvillua ndërsa kalonte nëpër grupmoshat. Frank Lampard i dha atij një debutim për seniorin si zëvendësues i vonë për Olivier Giroud në një fitore 4-0 ndaj Evertonit në Mars 2020.

NJË SEZON NË HOLLANDË…

Sezonin e kaluar e kaloi në huazim te Vitesse Arnhem, ku ai i ndihmoi ata të përfundonin në vendin e katërt për t’u kualifikuar në Evropë. Ata arritën gjithashtu në finalen e Kupës së Holandës dhe goli i tij me kokë siguroi fitoren në gjysmëfinale kundër VVV-Venlo.

Broja e mbylli vitin e tij në futbollin holandez me 11 gola, më pas u kthye në Chelsea ku shënoi tre në parasezon.

Ai nënshkroi një marrëveshje të re pesëvjeçare në Stamford Bridge në korrik, përpara se të shkonte në St Mary’s në huazim. /Gazeta Sinjali Sporti/


Shpërndaje artikullin