image Mediat kineze e raportojnë dy herë të vdekur mjekun që paralajmëroi botën për coronavirusin - Sinjali

Botë/ Mediat kineze e raportojnë dy herë të vdekur mjekun që paralajmëroi botën për coronavirusin

news image

Media kineze e drejtuar nga shteti ka ngatërruar mirë publikun kinez dhe ndërkombëtar pasi deklaroi Li Wenliang, mjekun i cili paralajmëroi fillimisht për coronavirusin, të vdekur dhe më pas të gjallë dhe përfundimisht të vdekur përsëri…

Li Wenliang, një mjek 34-vjeçar, është bërë një hero në Kinë. Ai mendohet se është mjeku i parë që paralajmëroi rrezikun e një coronavirusi, dhe nuk u mor seriozisht nga institucionet shtetërore.

Ai gjithashtu mori vetë të njëjtin virus dhe vdiq në spital të enjten, sipas mediave kineze shtetërore. Disa orë më vonë ata do të raportonin se doktori ishte gjallë. Dhe, disa orë më vonë përsëri, për të postuar – jo, ai është padyshim i vdekur tani. Të gjitha këto informacione erdhën nga media kineze, e cila, natyrisht, është nën një kontroll të rreptë të shtetit, shkruan telegrafi.

CNN, nga ana tjetër, ofron një përmbledhje të ‘vdekjes së dyfishtë’ të mjekut 34-vjeçar.

Ai vdiq … Apo akoma jo ?!

Informacioni i parë për vdekjen e Li Wenliang u përhap në rrjetet sociale kineze të enjten rreth orës 10:00. Ky lajm shkaktoi zemërim midis miliona njerëzve kinezë – sepse Li u pa si një figurë heroike që u përpoq të paralajmëronte të tjerët për virusin vdekjeprurës dhe përfundimisht vdiq prej tij.

Dyzet minuta më vonë, lajmi për vdekjen e mjekut në Twitter u raportua nga media shtetërore e Kinës ‘Global Times’. Pas tyre, lajmi u botua gjithashtu nga People Daily, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste.

– I gjithë kombi po vajton për të, thuhet në deklaratë.

Rreth orës 11:30 të së enjtes, Organizata Botërore e Shëndetit njoftoi në Twitter se ata janë të trishtuar thellë nga vdekja e një mjeku kinez. Një kohë më vonë, ata e fshinë shkrimin.

Të premten, Spitali Qendror në Wuhan njoftoi se Li Wenliang është i gjallë, por në gjendje kritike. Global Global Times ’dhe People’s People Daily’ fshijnë tekstet e tyre për vdekjen e doktorit.

Atmosfera në rrjetin social Weibo të Kinës ishte tashmë e nxehtë.

‘Vdekja e Dytë’

Të premten në mëngjes, Spitali Qendror në Wuhan njofton se Li ka vdekur pavarësisht përpjekjeve të të gjithë ekipit të mjekëve.

Global Times dhe People Daily njoftojnë për herë të dytë që mjeku 34-vjeçar tani është me të vërtetë i vdekur. Madje Global Times e përshkruan atë si një hero që u përpoq të paralajmërojë publikun për virusin vdekjeprurës, por u hesht nga policia lokale.

Edhe pse autoritetet kineze monitorojnë rreptësisht pak rrjetet sociale që mund të përdoren në atë vend, njerëzit përdorin çdo mjet të mundshëm për të kritikuar autoritetet. Përveç vdekjes së mjekut, njerëzit janë të zemëruar edhe për mënyrën sesi vdekja e tij u raportua nga media – duke e bërë të ‘vdekur dy herë’.

Zemërimi i pashembullt ndaj sistemit

Në 12 orët e fundit, raporton CNN, një atmosferë zemërimi ndaj elitave në pushtet është përhapur në rrjetet sociale në Kinë. Ndërsa autoritetet përpiqen t’i heshtin të gjitha këto, njerëzit janë duke gjetur koncepte dhe mënyra të reja në të cilat ata shprehin zemërimin e tyre./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: