image Mbi 1 mijë viktima nga përmbytjet dhe rreth 33 milion të prekur/ Pakistani kërkon ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar

Botë

Mbi 1 mijë viktima nga përmbytjet dhe rreth 33 milion të prekur/ Pakistani kërkon ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar

news image

Pakistani bëri thirrje për një “përgjigje të jashtëzakonshme humanitare” nga komuniteti ndërkombëtar, pasi përmbytjet kanë prekur 33 milionë njerëz dhe kanë lënë më shumë se një mijë të vdekur.

Ministri Ahsan Iqbal tha se numri i viktimave dhe njerëzve që përballen me të pastrehët po vazhdonte të rritet për shkak të përmbytjeve, të shkaktuara nga shirat. Sipas vlerësimeve fillestare të qeverisë, shiu dhe përmbytjet kanë shkaktuar 10 miliardë euro dëme.

“Shkalla e shkatërrimit është masive dhe kërkon një përgjigje të jashtëzakonshme humanitare për 33 milionë njerëz. Për këtë u bëj thirrje bashkëkombësve të mi pakistanezë, emigrantëve pakistanezë dhe komunitetit ndërkombëtar që të ndihmojnë Pakistanin në këtë orë nevoje, “tha ai në një konferencë shtypi.

Zyrtarë dhe ekspertë të shumtë kanë fajësuar ndryshimin e klimës për shiun dhe përmbytjet katastrofike, duke përfshirë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, i cili në fillim të kësaj jave tha se bota ishte duke ecur në gjumë përmes krizës vdekjeprurëse. Guterres do të vizitojë Pakistanin më 9 shtator për të vizituar zonat e goditura nga përmbytjet dhe për t’u takuar me zyrtarë.

Në fillim të kësaj jave, OKB-ja dhe Pakistani lëshuan së bashku një apel për 160 milionë euro fonde emergjente për të ndihmuar miliona njerëz të prekur nga përmbytjet, të cilat kanë dëmtuar më shumë se 1 milion shtëpi, raporton  Euronews.

/GazetaSinjali/