image Marrëveshja LDK-PDK në Prishtinë, flet Përparim Rama

Politikë

Marrëveshja LDK-PDK në Prishtinë, flet Përparim Rama

news image

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, është deklaruar pas informacioneve se Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike kanë arritur marrëveshje për të bashkë qeverisur në Prishtinë.

Pasi u zgjodh kryesuesi i Kuvendit Komunal, Rama deklaroi para mediave se ende nuk i kanë ndarë postet me PDK-në.

“Nuk i kemi ndarë postet me PDK-në, kjo varet krejt prej njerëzve që na ofrojnë. Një gjë e mirë është që programi jonë ka qenë shumë i detajizuar, kemi ngjashmëri shumë me partitë tjera në program dhe nuk do të kemi probleme. Pra është vetëm në gjetjen e njerëzve adekuat”, ka thënë ai.

Tutje, ai i ka bërë thirrje partive të tjera t’i bashkohen atij në bashkëqeverisje për zhvillimin e projekteve.

“Ne e kemi për detyrë ndaj tyre që ta bëjmë një për bashkim të kemi shumicën, që projektet e tona t’i zbatojmë në përpikëri, prandaj edhe duhet që të gjithë partitë që kanë interes të për bashkohen. Tash e zgjodhëm kryesuesin, tash jemi edhe në zgjedhjen e ekipit më të mirë. Kjo nuk do t’i ngadalësojë punët”, deklaroi Rama./GazetaSinjali/