image Maroku arreston aktivistin Ujgur me kërkesë të Kinës

Botë

Maroku arreston aktivistin Ujgur me kërkesë të Kinës

news image

Autoritetet marokene kanë arrestuar një aktivist ujgur në ekzil për shkak të një urdhër terrorizmi kinez të shpërndarë nga Interpol-i, sipas informacionit nga policia marokene dhe një grupi i të drejtave që gjurmon njerëzit e ndaluar nga Kina.

Aktivistët kanë frikë se Yidiresi Aishan do të ekstradohet në Kinë dhe thonë se arrestimi është nxitur politikisht si pjesë e një fushate më të gjerë kineze për të gjetur disidentët e perceptuar jashtë kufijve të saj.

Drejtoria e sigurisë kombëtare e Marokut tha të martën se një shtetas kinez u arrestua pasi u ul në aeroportin ndërkombëtar Mohammed V në Casablanca në 20 korrik, pas mbërritjes nga Stambolli.

Ai ishte subjekt i një njoftimi të kuq të lëshuar nga Interpol-i për shkak të dyshimit se i përkiste një organizate në listat e organizatave terroriste,” tha drejtoria.

Policia marokene nuk e emroi publikisht burrin e arrestuar, por organizata joqeveritare Mbrojtësit e Mbrojtjes e identifikuan atë si Aishan. Grupi specializohet në rastet e njerëzve të ndaluar nga Kina, raporton The Guardian, përcjell Gazeta Sinjali.

Aishan, është një inxhinier 33-vjeçar dhe baba i tre fëmijëve, është i vendosur në Turqi që nga viti 2012, ku ai punoi si projektues dhe aktivist i uebit dhe ka dokumente qëndrimi, sipas mikut dhe kolegut Abduweli Ayup.

Aishan punoi në një gazetë në internet të diasporës Ujgur dhe ndihmoi aktivistët e tjerë në shtrirjen e medias dhe mbledhjen e dëshmive të abuzimit në provincën Xinjiang të Kinës.

Pas arrestimeve të përsëritura në Turqi, Aishan u largua nga Stambolli për në Kazablanka në mbrëmjen e 19 korrikut, tha Ayup.

Aishan telefonoi gruan e tij të shtunën dhe tha se ai po dëbohej, sipas Ayup, i cili është në kontakt me familjen e Aishanit.

/GazetaSinjali/