image Lukashenko paralajmëron Luftën e Tretë Botërore, kjo është arsyeja - Sinjali

Lukashenko paralajmëron Luftën e Tretë Botërore, kjo është arsyeja

news image

Presidenti Alexander Lukashenko ka paralajmëruar se vendet perëndimore që furnizojnë Ukrainën me armë mund të çojnë në Luftën e Tretë Botërore, transmeton Gazeta Sinjali.

Në një letër drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres, të lëshuar të hënën, Lukashenko paralajmëroi se përpjekjet ndërkombëtare për të forcuar sigurinë e Ukrainës mund të çojnë në zgjerimin e konfliktit në atë vend në një luftë tjetër botërore, sipas medias shtetërore bjelloruse Belta.

Lukashenko tha se Bjellorusia “u bën thirrje vendeve të botës të bashkohen dhe të parandalojnë që konflikti rajonal në Evropë të përshkallëzohet në një luftë botërore në shkallë të plotë!”

Disa fuqi botërore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, së fundi kanë ofruar miliarda dollarë ndihmë, përfshirë armë, në Ukrainë, pas pushtimit të dënuar gjerësisht të Rusisë. Por udhëheqësit kanë ecur në një vijë të hollë midis mbështetjes së Ukrainës dhe shmangies së angazhimit të drejtpërdrejtë me Rusinë në një përpjekje për të mos përshkallëzuar konfliktin, veçanërisht në lidhje me armët bërthamore.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin