image Lufta për të drejtat televizive për meçin Joshua-Usyk, Sky Sports fiton "meçin" jashtë ringut ndaj DAZN-së - Sinjali

Lufta për të drejtat televizive për meçin Joshua-Usyk, Sky Sports fiton “meçin” jashtë ringut ndaj DAZN-së

news image

Ndeshja e shumëpritur e Anthony Joshua me Oleksandr Usyk do të shfaqet në Sky Sports Box Office – pavarësisht se britaniku nënshrkoi një marrëveshje fitimprurëse me shërbimin e transmetimit DAZN muajin e kaluar.

Sportsmail më parë raportoi se promovuesi i 32-vjeçarit Eddie Hearn negocioi një marrëveshje prej 100 milionë funtesh me DAZN-in e shtrirë në pesë vjet – me Joshua që ia ktheu shpinën Sky Sports.

Megjithatë, siç raporton Telegrafi, Sky Sports ka fituar një garë tenderimi me DAZN për të treguar ndeshjen e cila zhvillohet më 20 gusht në Jeddah të Arabisë Saudite.

Thuhet se Sky Sports i ka mposhtur rivalët e tyre për të treguar përpjekjen e Joshuas për të rimarrë titujt e botës në peshën e rëndë që humbi vitin e kaluar, me një ofertë me vlerë rreth 28 milionë funte.

Joshua dhe kundërshtari i tij ukrainas Usyk pritet të ndajnë një çantë prej të paktën 100 milionë funtesh.

Pavarësisht se përballja ishte ndoshta më e rëndësishmja në karrierën e Joshuas, ajo nuk u përfshi në marrëveshjen e tij me DAZN.

Hearn tha më parë: ‘Kjo luftë është jashtë marrëveshjes DAZN, marrëveshjes afatgjatë të DAZN, sepse të drejtat janë në pronësi të sajtit në mënyrë efektive, kështu që do të negociohet veçmas.’

Pasi vendosi stilolapsin në letër muajin e kaluar, Joshua tha: “Po hyj në një fazë të re në karrierën time me një mjedis të ri stërvitor, trajnerë të rinj dhe tani një transmetues të ri.

Negociatat në këtë nivel kërkojnë kohë, kështu që unë jam i kënaqur që i kam përfunduar të gjitha dhe tani mund të përqendrohem plotësisht në dhënien e tifozëve dhe DAZN-it atë që ata duan, nokaut në divizionin magjepsës.

Unë kam punuar me DAZN dhe kam ndjekur përparimin e tij për një kohë të gjatë. Ne kemi pasur një partneritet vërtet të suksesshëm në SHBA për shumë vite dhe unë e njoh ekipin dhe e kuptoj pasionin dhe nxitjen e biznesit.

Vizioni dhe pasioni i ‘DAZN’ për të inovuar është ajo që më tërhoqi në partneritet. Ata po udhëheqin peizazhin dixhital në sport dhe të ardhmen e transmetimeve sportive. Unë me të vërtetë pres një partneritet të gjatë dhe të suksesshëm.’

Joshua kishte një kontratë të veçantë për të shfaqur ndeshjet e tij ekskluzivisht në Sky Sports, por ajo skadoi pas ndeshjes së tij të parë kundër Usyk në stadiumin Tottenham Hotspur në shtator.

Ylli i lindur në Watford më pas ishte subjekt i një lufte ofertash në të cilën ai u zotua për besnikërinë e tij ndaj projektit të ri të Hearn me DAZN.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: