image Lazio dhe Chelsea hapin bisedimet për futbollistin italian

Futboll

Lazio dhe Chelsea hapin bisedimet për futbollistin italian

news image

Lazio është vendosur të hapë bisedimet me Chelsean për të diskutuar Emerson Palmieri i cili është shfaqur si prioriteti i Maurizio Sarri në krahun e majtë.

Tekniku italan ka menaxhuar Emerson në Stamford Bridge, duke fituar Ligën e Evropës në sezonin 2018-19. Emerson, një ish-mbrojtës i Romës, e kaloi sezonin e fundit në huazim te Lyon dhe skuadra e Ligue 1 ka një opsion për të zgjatur qëndrimin e tij të përkohshëm në klub edhe për një sezon.

Ata gjithashtu mund ta nënshkruajnë atë përgjithmonë për 15 milionë euro, por sipas Il Corriere dello Sport, Lyon e ka informuar tashmë Chelsean se ata nuk duan ta mbajnë mbrojtësin e Italisë, qoftë në huazim apo në një marrëveshje të përhershme.

Trajneri i Lazios, Sarri po shtyn të ribashkohet me ish-mbrojtësin e tij, por është i vetëdijshëm se arritja e një marrëveshjeje me Blutë nuk është e lehtë.

Skuadra e Premierligës vlerëson Emerson në 15 milionë euro dhe mbrojtësit të lindur në Brazil do t’i duhet të shkurtojë pagën për t’u transferuar në kryeqytet. Emerson fiton 5 milionë euro në Chelsea, por ra dakord të merrte një ulje rroge prej 50% për t’u transferuar në Lyon verën e kaluar.

Juventus po monitoron gjithashtu mbrojtësin, por fillimisht duhet të shesë Luca Pellegrinin ose Alex Sandro. Ndërkohë, Lazio vazhdon bisedimet me Atalantën për portierin e tyre Marco Carnesecchi, por të dy klubet nuk kanë arritur ende një marrëveshje.

/GazetaSinjaliSport/