image Lavrov fajëson Ukrainën: Lufta është rezultat i agresionit anti-rus të Zelenskyt
[wp-story id="814678"]

Evropë

Lavrov fajëson Ukrainën: Lufta është rezultat i agresionit anti-rus të Zelenskyt

news image

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ka hedhur poshtë të enjten dënimin perëndimor për pushtimin rus të Ukrainës, duke akuzuar Ukrainën se është ai vendi që shkel ligjin ndërkombëtar.

Duke folur në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Ukrainën, Lavrov pretendoi se forcat ukrainase kanë kryer sulme “të paligjshme” ndaj “qytetarëve paqësorë të Donbasit”.

Ai akuzoi gjithashtu presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe “regjimin e Kievit” për agresion të motivuar “racist” dhe “anti-rus”.

Lavrov pretendoi se Zelensky bëri komente “rusofobike” në një intervistë të gushtit dhe se ata motivuan njerëzit që jetonin në zonat e pushtuara nga Rusia të Ukrainës për të mbajtur referendume mbi perspektivën e bashkimit me Rusinë.

“Unë mendoj se vendimet që janë miratuar nga një sërë rajonesh të Ukrainës për zhvillimin e referendumeve janë rezultat i komenteve të tij,” tha Lavrov.

Lavrov dënoi gjithashtu mënyrën “cinike” se si vendet perëndimore po furnizojnë Ukrainën me armë dhe tha se “politika nënkupton përfshirjen e drejtpërdrejtë të Perëndimit në konflikt dhe i bën ata palë në konflikt”.

/GazetaSinjali/