image Ky shtet bëhet vatra e re e koronavirusit, kalon shumë vende të botës me numrin e të infektuarve - Sinjali

Pandemia/ Ky shtet bëhet vatra e re e koronavirusit, kalon shumë vende të botës me numrin e të infektuarve

news image

Brazili ka shënuar rritje të rasteve me koronavirus të shtunën, duke kaluar Italinë dhe Francën që ishin epiqendra e virusit në Evropë.

Totali I infektimeve  është 233,511 raste. Sipas statistikave, Brazili ka numrin më të madh të rasteve pas Shteteve të Bashkuara, Rusisë dhe Britanisë.

Numri i testimeve të kryera në Brazil është ende shumë larg nga shtetet tjera evropiane. Ndërkaq, Italia dhe Spanja kanë kryer 1.9 milion teste për koronavirusin.

Ministria e Shëndetësisë në Brazil raporton në total për 15,662 viktima./ Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin