image Kujdes me këto ushqime, shkaktojnë dhjamosje të mëlçisë - Sinjali

Kujdes me këto ushqime, shkaktojnë dhjamosje të mëlçisë

news image

Hulumtimet e reja zbulojnë se konsumimi i mishit të kuq është i lidhur me një rrezik në rritje të zhvillimit të mëlçisë yndyrore.

Në një studim të botuar në revistën Clinical Nutrition, studiuesit nga Shkolla Mjekësore e Harvardit dhe Harvard T.H. Chan School of Public Health, shqyrtoi të dhënat nga rreth 78 mijë gra gjatë një periudhe dy dekadash.

Ata zbuluan se personat që hanin një porcion ose më pak mish të kuq në javë kishin një rrezik dukshëm më të ulët të mëlçisë yndyrore sesa ata që hanin më shumë. Ndërkaq, ata që hanin mish të kuq çdo ditë, ose disa herë në ditë, kishin rrezikun më të lartë.

Studiuesit i kanë vënë re këto efekte si në mishin e përpunuar, ashtu edhe në atë të papërpunuar.

Ushqimet e përpunuara vijnë me një sërë rreziqesh për shëndetin, duke përfshirë dobësimin e sistemit tuaj imunitar dhe rritjen e mundësive për të zhvilluar një sërë sëmundjesh kronike.

Mëlçia yndyrore jo-alkoolike është një gjendje në të cilën yndyra grumbullohet në mëlçi dhe konsiderohet të jetë sëmundja kronike më e zakonshme e mëlçisë në popullatën e rritur. Mund të jetë i padëmshëm, por gjithashtu mund të përshkallëzohet dhe të bëhet një rrezik serioz për shëndetin.

Ajo ka disa simptoma dhe nëse jeni të shqetësuar, ndoshta do t’ju duhet të vizitoheni te mjekun tuaj. Disa shenja që duhet t’i kushtoni vëmendje janë lodhja dhe dhimbjet në pjesën e sipërme të djathtë të barkut, në zonën e mëlçisë./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin