image Kryeministri grek kërkon falje: Nuk ishim të përgatitur për stuhinë e borës
[wp-story id="814678"]

Rajon

Kryeministri grek kërkon falje: Nuk ishim të përgatitur për stuhinë e borës

news image

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, kërkoi falje të mërkurën për mospërgatitjen e shtetit për t’u marrë me ndikimin e një stuhie të fortë bore që ndaloi transportin në Athinë dhe la mijëra shoferë të bllokuar në një autostradë kryesore të qytetit këtë javë.

Reshjet e mëdha të borës është e rrallë në kryeqytetin grek, por vendi tashmë është goditur nga moti ekstrem për dimrin e dytë radhazi, shkruan Reuters.

Pas stuhisë së dëborës së të hënës, mijëra persona u evakuuan nga autostrada Attiki, unaza kryesore e kryeqytetit, disa duke braktisur makinat e tyre në këmbë teksa disa u strehuan në aeroportin e qytetit, e shumë të tjerë të bllokuar në temperatura të ulëta për orë të tëra.

Dhjetra makina të lëna pas nga drejtuesit e tyre dhe të mbuluara me borë mbetën të bllokuara në Attiki Odos të mërkurën dhe rreth 3 mijë familje mbetën pa energji elektrike në zonën e gjerë të Athinës për të tretën ditë.

“Do të doja të filloja me një falje personale dhe të sinqertë për bashkëqytetarët tanë që vuajtën për shumë orë, të bllokuar në Attiki Odos”, tha Mitsotakis në fillim të një mbledhjeje të kabinetit.

“Ka pasur gabime dhe mangësi të cilat duhet të rregullohen”, shtoi ai.

Autoritetet thanë se shkollat do të qëndrojnë të mbyllura deri të premten pasi bora ende po bllokon hyrjen në objekte.

Mitsotakis tha se përgjegjësia qëndronte tek operatori i autostradës Attiki, por gjithashtu u zotua të përmirësojë koordinimin midis autoriteteve shtetërore dhe të forcojë mbrojtjen nga krizat klimatike. Zjarret shkatërruese të pyjeve shkatërruan shtëpi dhe bagëti verën e kaluar.

“Është e vërtetë që infrastruktura e një vendi mesdhetar nuk përshtatet gjithmonë me kushtet e reshjeve të mëdha të borës”, tha ai.

“Është po aq e vërtetë, megjithatë, se mekanizmi shtetëror nuk është ende në pikën e gatishmërisë që kërkojnë fenomene të një intensiteti kaq të madh.”/GazetaSinjali/