image Kryeministri austriak kërcënon me bllokadë të pavaksinuarit - Sinjali

Kryeministri austriak kërcënon me bllokadë të pavaksinuarit

news image

Kryeministri austriak, Alexander Schallenberg, ka thënë se qytetarët austriakë të pavaksinuar mund të përballen me kufizime të reja bllokadash, nëse numri i rasteve me COVID-19 vazhdon të rritet.

Lajmi u bë i ditur pas një takimi midis Schallenberg dhe liderëve të nivelit shtetëror për të diskutuar se si të merren me numrin në rritje të shpejtë të rasteve, shkruan Illinois News Today.

“Pandemia nuk është ende në pasqyrën e pamjes së pasme. Ne jemi gati të ndeshemi me një pandemi të pavaksinuar” tha Schallenberg.

Ai thotë se nëse numri i pacientëve me COVID në njësinë e kujdesit intensiv arrin në 600, ose një e treta e kapacitetit total të ICU, qeveria do të vendosë kufizime për njerëzit e pavaksinuar. Në këtë rast, atyre u lejohet të dalin nga shtëpia vetëm për një arsye specifike.

Aktualisht në ICU janë 220 pacientë me COVID-19.

Javën e kaluar, Austria raportoi 20,408 raste të reja të virusit, me një mesatare shtatëditore prej 228.5 për 100,000 banorë, sipas zyrtarëve shëndetësorë. Një javë më parë, ky numër ishte 152.5 për 100 mijë banorë.

Qeveria austriake inkurajon qytetarët që të vaksinohen, por përpjekjet janë ngadalësuar muajt e fundit. Rreth 65.4% e popullsisë së përgjithshme është vaksinuar një herë dhe 62.2% janë të vaksinuar plotësisht. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin