image Krijohet shkronja 'Z' me trupat e vrarë të rusëve në Kharkiv - Sinjali

Krijohet shkronja ‘Z’ me trupat e vrarë të rusëve në Kharkiv

news image

Rrethinat e Kharkiv kanë ndjesinë e një morgu në ajër të hapur, ku të vdekurit qëndrojnë të paprekur, ndonjëherë për javë të tëra, ndërsa forcat ukrainase dhe ruse luftojnë për kontrollin e copave të tokës.

Është trupi i djegur i një njeriu, i paidentifikueshëm, i mbështetur në një barrierë antitank të bërë me trarë të kryqëzuar jashtë një qyteti që ka qenë nën kontrollin e të dyja palëve ditët e fundit. 

SHËNIM EDS: PËRMBAJTJA GRAFIKE - Trupi i një burri të paidentifikuar shtrihet në një pengesë rrugore pranë një fshati të rimarrë së fundi nga forcat ukrainase në periferi të Kharkiv, Ukrainë, të shtunën, 30 prill 2022. Qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, është nën kontroll. Sulmi rus që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit.  (AP Photo/Felipe Dana)

Janë ushtarët e vdekur, me sa duket rusë, katër prej tyre të renditur me shkronjën Z, si simboli ushtarak që gjendet në automjetet e blinduara ruse, i dukshëm nga dronët rusë që gumëzhinin vazhdimisht lart. Dera e një apartamenti hapet për tre trupa brenda.

Saktësisht se si ka ndodhur ndonjë nga këto ka të ngjarë të mos dihet kurrë.

Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, ka qenë nën sulm të vazhdueshëm rus që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit. Me intensifikimin e ofensivës ruse në lindje, sulmi rus është bërë më i ashpër.

I konsideruar si një çmim strategjik dhe industrial, territori në periferi të qytetit lindor është kthyer e mbrapa midis forcave ruse dhe ukrainase për javë të tëra, ndërsa luftimet zhvendosen nga fshati në fshat, shkruan AP.

Gazetarët e AP panë trupat e formuar në një shkronjë Z, të veshur me shirita të bardhë të krahëve që zakonisht përdoren nga ushtarët rusë, dhe me disa komplete mjekësore ruse pranë tyre. Ata u gjetën në një vijë të frontit ku luftimet po zhvilloheshin prej ditësh. Ata së bashku me të djegurin u dërguan në morg të hënën. Nuk kishte asnjë shpjegim për formimin Z – një simbol i pushtimit rus – as trupin e djegur të mbështetur në barrierë. Secili mund të konsiderohet krim lufte, për mosrespektim të dinjitetit të të vdekurve.

SHËNIM EDS: PËRMBAJTJA GRAFIKE - Trupi i një burri shtrihet në një apartament ndërsa bombardimet ruse vazhdojnë në një fshat të rimarrë së fundmi nga forcat ukrainase pranë Kharkiv, Ukrainë, të shtunën, 30 prill 2022. (AP Photo/Felipe Dana)

Më pas do të vijë hetimi për identitetin e tyre, ndoshta një përpjekje për të njoftuar familjen.

Por edhe kjo është e vështirë të zgjidhet. Trupi i një burri me shenja ukrainase rezultoi se kishte letrat e identitetit të një ushtari rus. Banesa ku u gjetën tre trupat ishte granatuar keq, por nuk ishte e qartë se çfarë i vrau.

Granatimet dhe sulmet ajrore janë një kërcënim i përditshëm kudo këtu, për të gjithë. Për sa kohë që kjo mbetet e vërtetë, vdekja mund të vijë në çdo kohë, pa askënd përreth që të përgjigjet pse.

DOSJE - Trupi i një burri të vrarë gjatë një bombardimi rus shtrihet në një rrugë në një lagje banimi në Kharkiv, Ukrainë, të martën, 19 prill 2022. (AP Photo/Felipe Dana, Dosja)

Ishte një vështrim i rrallë i vdekjes dhe mizorive të luftës. Marrja e një tabloje të plotë të betejës që po shpaloset në Ukrainën lindore ka qenë e vështirë sepse sulmet ajrore dhe breshëritë e artilerisë e kanë bërë jashtëzakonisht të rrezikshme për gazetarët lëvizjen përreth. 

Rusia ka kufizuar ashpër raportimin në zonën e luftimit; Qeveria e Ukrainës ka vendosur më pak kufizime, kryesisht në atë se sa shpejt mund të publikohet materiali ose për instalimet ushtarake.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin