image Kinë: Shpërthejnë protestat pas zemërimit për izolim, thirrje Xi-së që të tërhiqet

Botë

Kinë: Shpërthejnë protestat pas zemërimit për izolim, thirrje Xi-së që të tërhiqet

news image

Protestat kanë shpërthyer në të gjithë Kinën, duke përfshirë universitetet në Shangai, ku qindra njerëz brohoritën “Tërhequ, Xi Jinping! Tërhiqe Partinë Komuniste!” në një shfaqje të paprecedentë sfide kundër politikës së rreptë dhe gjithnjë e më të kushtueshme të vendit.

Një zjarr vdekjeprurës në një bllok apartamentesh në rajonin e largët perëndimor të vendit, Xinjiang, që vrau 10 njerëz dhe plagosi nëntë, duket se ka nxitur zemërimin, pasi u shfaq një video që tregonte se masat e bllokimit vonuan zjarrfikësit.

Protestat shpërthyen në qytete dhe universitete në të gjithë Kinën të shtunën dhe të dielën herët në mëngjes.

Qindra njerëz në qendër të Shangait të shtunën ndezën qirinj, për të mbajtur zi për të vdekurit nga zjarri i Xinjiang.

/GazetaSinjali