image Kinë/ 33 të vdekur nga përmbytjet

Botë

Kinë/ 33 të vdekur nga përmbytjet

news image

Të paktën 33 njerëz kanë humbur jetën dhe 8 janë ende të zhdukur në përmbytjet e rënda kanë përshirë provincën Henan të Kinës qendrore.

Qyteti Zhengzhou dhe kryeqyteti i provincës Henan, u goditën nga 20 centimetra shi nga ora 4 deri në 5 pasdite vetëm të martën, tha agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, duke cituar agjencinë e motit Henan, raporton AP, përcjell Gazeta Sinjali.

Në të gjithë provincën, të paktën 33 njerëz vdiqën dhe 8 të tjerë janë zhdukur, ndërsa më shumë se 3 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet këtë herë, njoftoi transmetuesi shtetëror CCTV.

/GazetaSinjali/