image Kessie tregon se çfarë e bindi për t'iu bashkuar Barcelonës - Sinjali

Kessie tregon se çfarë e bindi për t’iu bashkuar Barcelonës

news image

Milani falënderoi Franck Kessié në rrjetet sociale, ndërsa ndërkombëtari i Bregut të Fildishtë zbuloi se trajneri i Barcelonës Xavi luajti një rol vendimtar në lëvizjen e tij në Nou Camp.

Ish-ylli i kuqezinjve iu bashkua katalanasve në një transfertë të lirë pas përfundimit të kontratës së tij me Milanin. Barcelona konfirmoi nënshkrimin e tij të hënën, duke zbuluar se Kessié tani ka një klauzolë lirimi prej 500 milionë euro.

Kessié refuzoi disa oferta për zgjatje të kontratës nga gjigantët e Serie A dhe nënshkroi kontratën e tij me Barcelonën në mars.

“Është një mundësi e shkëlqyer”, tha Kessie për Mundo Deportivo, cituar nga Football Espana.

“Unë me të vërtetë dua të filloj dhe të bëj më të mirën për këtë ekip. Kur ju thërret një trajner i madh si Xavi [Hernandez], i cili ka qenë një lojtar i madh, ju e shihni se të gjitha përpjekjet tuaja ia kanë vlejtur. Mezi pres të filloj të punoj me të dhe shokët e mi të skuadrës”.

Milani falënderoi ish-mesfushorin e tyre në rrjetet sociale menjëherë pas njoftimit nga Barcelona.

Kessié shënoi 37 gola në 223 paraqitje me Milanin, duke fituar Scudetton në vitin e tij të fundit në klub.

Ai është një nga katër lojtarët e Milanit që u larguan nga kuqezinjtë në fund të kontratave të tyre gjatë vitit të kaluar.

Gigio Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu u larguan nga klubi për asgjë në verën e vitit 2021, të ndjekur nga Kessié dhe Alessio Romagnoli këtë verë.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: