image Johnson: Pushtimi i Ukrainës është "më i keq se parashikimet tona"

Botë

Johnson: Pushtimi i Ukrainës është “më i keq se parashikimet tona”

news image

Boris Johnson thotë se pushtimi i Ukrainës është “më i keq se parashikimet tona”, pasi Evropa përballet me “katastrofë të shpalosur”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha të martën se pushtimi rus i Ukrainës është më i keq nga sa priste të ishte, duke shtuar se Evropa tani po përjeton një “katastrofë që po shpaloset”.

“Kam frikë të them se tragjedia që parashikuam ka ndodhur dhe nëse ka ndonjë gjë, është më e keqe se parashikimet tona. Ne po shohim një fatkeqësi të shpalosur në kontinentin evropian”, tha Johnson.

“Është e qartë se Vladimir Putin është i përgatitur të përdorë taktika barbare dhe pa dallim kundër civilëve të pafajshëm për të bombarduar blloqe kullash, për të dërguar raketa në blloqe kullash, për të vrarë fëmijë, siç po shohim në numër në rritje”, shtoi ai.

Duke folur së bashku me homologun e tij polak në Varshavë, kryeministri britanik nderoi “udhëheqjen dhe guximin” e treguar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili tha se ka “frymëzuar dhe mobilizuar” botën.

Johnson tha gjithashtu se presidenti rus Putin kishte nënvlerësuar “dëshirën pasionante të popullit ukrainas për të mbrojtur dhe mbrojtur vendin e tyre”.

Jam absolutisht i bindur – jam më i bindur se kurrë – ndërsa ky konflikt i tmerrshëm përparon, se Putini do të dështojë. Unë besoj se Putini duhet të dështojë dhe se ne do të kemi sukses në mbrojtjen dhe ruajtjen e një Ukrainë sovrane, të pavarur dhe demokratike”, shtoi ai.

Në temën e sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj Rusisë nga Evropa, Johnson tha se kjo shënon “një nga paketat më të fuqishme të sanksioneve të avancuara ndonjëherë kundër çdo vendi në dekadat e fundit”.

Është e qartë se tashmë ka një efekt dramatik. Ne jemi të gatshëm të intensifikojmë dhe të vazhdojmë për aq kohë sa të duhet”, shtoi ai.

/GazetaSinjali/