image Joe Biden pyet nëse anëtarja e vdekur e Kongresit ndodhet në sallë - VIDEO
[wp-story id="814678"]

Botë

Joe Biden pyet nëse anëtarja e vdekur e Kongresit ndodhet në sallë – VIDEO

news image

Presidenti Joe Biden është vënë nën kritika pasi u shfaq duke kërkuar në Shtëpinë e Bardhë për një kongresmene që ndërroi jetë muajin e kaluar.

Presidenti iu drejtua një turme në Konferencën e Shtëpisë së Bardhë për Urinë, Ushqyerjen dhe Shëndetin dje (28 shtator), kur administrata e tij premtoi 8 miliardë dollarë për të ndihmuar për t’i dhënë fund urisë dhe për të reduktuar sëmundjet e lidhura me dietën deri në vitin 2030.

Në një moment gjatë fjalimit të tij, Biden filloi të falënderonte ligjvënësit që ishin të përfshirë në këtë çështje, duke hedhur një vështrim rreth sallës dhe duke filluar të përmendë senatorët Mike Braun dhe Cory Brooker.

Ligjvënësi i tretë që ai e quajti ishte ‘Jackie’, por presidenti dukej i hutuar pasi nuk ishte në gjendje ta dallonte atë në turmë.

Megjithëse Biden nuk e përmendi mbiemrin e Jackie-t, ai mendohet se i referohej përfaqësueses Jackie Walorski; një politikane që përfaqësoi Distriktin e 2-të të Kongresit të Indianës si republikan për nëntë vjet.

Në fakt politikania ndërroi jetë muajin e kaluar, kur ajo u përfshi në një aksident me makinë me dy nga ndihmësit e saj.

Biden ishte i vetëdijshëm për vdekjen e Walorskit më herët ndërsa lëshoi ​​një deklaratë së bashku me Zonjën e Parë, Jill Biden pas vdekjes së saj, duke shkruar:

“Jill dhe unë jemi të tronditur dhe të pikëlluar nga vdekja e kongresmenes Jackie Walorski nga Indiana së bashku me dy anëtarë të stafit të saj në një aksident automobilistik sot në Indiana.”

Videon mund ta shikoni KËTU

/GazetaSinjali/