image Japonia njofton sanksione të reja kundër Moskës

Botë

Japonia njofton sanksione të reja kundër Moskës

news image

Japonia do të vendosë sanksione shtesë ndaj Rusisë pasi samiti i Grupit të Shtatë (G7) që vendi priti javën e kaluar ra dakord për të rritur masat për të ndëshkuar pushtimin e Ukrainës nga Moska, tha të premten kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno.

Përmes Reuters: Matsuno, zëdhënësi më i lartë i qeverisë së Tokios, dënoi gjithashtu lëvizjen e Rusisë të enjten për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi, duke thënë se kjo do të intensifikonte më tej situatat rreth pushtimit të Ukrainës.

“Si i vetmi vend që ka pësuar bombardime atomike gjatë kohës së luftës, Japonia nuk e pranon kurrë kërcënimin bërthamor të Rusisë, e lëre më përdorimin e tij”, tha Matsuno në një konferencë të rregullt për shtyp.

Në një veprim të koordinuar me G7, Japonia do të ngrijë asetet e 78 grupeve dhe 17 individëve, duke përfshirë oficerë të ushtrisë në Rusi dhe do të ndalojë eksportet në 80 entitete ruse, si laboratorët kërkimorë të lidhur me ushtrinë, sipas një deklarate të ministrisë së jashtme të së premtes.

Japonia do të ndalojë gjithashtu ofrimin e shërbimeve të ndërtimit dhe inxhinierisë për Rusinë, megjithëse detajet e masës do të shpallen në një datë të mëvonshme, tha një deklaratë e ministrisë së tregtisë.

/GazetaSinjali/