image "Ishte një gabim", zyrtari i NATO-s tërhiqet pasi tha se Ukraina mund të heqë dorë nga territori për anëtarësim

Botë

“Ishte një gabim”, zyrtari i NATO-s tërhiqet pasi tha se Ukraina mund të heqë dorë nga territori për anëtarësim

news image

Një zyrtar i lartë i NATO-s ka kërkuar falje dhe ka sqaruar komentet e tij, një ditë pasi tha publikisht se Ukraina mund t’i jepte territor Rusisë në këmbim të anëtarësimit në NATO dhe përfundimit të luftës.

Stian Jenssen, shefi i shtabit të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i tha një gazete norvegjeze se ai nuk duhej të kishte folur aq thjeshtësisht sa foli, pasi komentet e tij fillestare shkaktuan një reagim të zemëruar nga Kievi.

Në një panel paneli në Norvegji të martën, Jenssen tha se ndërsa çdo marrëveshje paqeje do të duhej të ishte e pranueshme për Ukrainën, anëtarët e aleancës po diskutonin se si mund t’i jepej fund luftës 18-mujore.

“Unë mendoj se një zgjidhje mund të jetë që Ukraina të heqë dorë nga territori dhe të marrë anëtarësimin në NATO në këmbim,” i tha Jenssen audiencës së tij, duke vënë në dukje se diskutimet rreth statusit të pasluftës të Ukrainës po vazhdonin në qarqet diplomatike.

Një ditë më vonë, ai dha një intervistë për gazetën VG që fillimisht raportoi për komentet e tij. “Deklarata ime për këtë ishte pjesë e një diskutimi më të gjerë rreth skenarëve të mundshëm të ardhshëm në Ukrainë, dhe unë nuk duhej ta kisha thënë kështu. Ishte një gabim”, tha ai.

Por Jenssen nuk u tërhoq nga ideja se një marrëveshje për anëtarësimin në NATO mund të ishte përfundimisht në tryezë. Nëse do të kishte negociata serioze për paqen, atëherë situata ushtarake në atë kohë, duke përfshirë kush kontrollon çfarë territori, “do të ketë domosdoshmërisht një ndikim vendimtar”, shtoi shefi i shtabit.

/GazetaSinjali/