image Ish-mbrojtësi i Realit i kërkon falje Fergusonit që nuk iu bashkua 'Djajve' - Sinjali

Ish-mbrojtësi i Realit i kërkon falje Fergusonit që nuk iu bashkua ‘Djajve’

news image

Ish-objektivi i Manchester United, Cicinho i ka kërkuar falje Sir Alex Ferguson, pasi zbuloi pse ai refuzoi një transferim në Old Trafford.

Mbrojtësi i djathtë brazilian tashmë i pensionuar ka zbuluar se ishte afër nënshkrimit për ‘Djajtë e Kuq’ në vitin 2005, përpara se të zgjidhte t’i bashkohej Real Madridit nga skuadra braziliane Sao Paulo.

Cicinho, i cili në atë kohë shihej si pasardhësi i Cafus në kombëtaren e Brazilit, ka shpjeguar vendimin e tij në rrjetet sociale.

Në Instagram ai shkroi: ‘Sot shënon 16 vjetorin e prezantimit tim me Real Madrid.

“Më falni, Sir Alex Ferguson, por në 2005 (Roberto Carlos) thirri Cicinhon dhe në momentin që duhej të përgjigjesha.

“Ai më pyeti nëse doja të vija dhe të luaja me të për galaktikët.

“Ishte thuajse në rregull për mua të shkoja te Manchester United, por si mund t’i thosha jo shansit për t’u bërë miq me Ronaldon, Roberto Carlos, (Zinedine) Zidane, (Luis) Figo, (David) Beckham, Robinho, Raul, Julio Baptista, (Iker) Casillas, Sergio Ramos e kështu me radhë?’

Cicinho përfundimisht zgjodhi Madridin në vend të Mançesterit, duke nënshkruar për 3.5 milionë funte falë ndërhyrjes së mbrojtësit legjendar të majtë Carlos.

Mbrojtësi i djathtë mbërriti me shumë premtime dhe kishte impresionuar në fitoren 1-0 të Sao Paolos ndaj Liverpool-it në Kupën e Botës për Klube 2005.

Megjithatë, ai nuk arriti të përmbushë premtimin e tij të pritur në Santiago Bernabeu dhe u shit te Roma pas vetëm 18 muajsh dhe 32 paraqitjesh për klubin.

Ai u largua nga loja në vitin 2018 për shkak të një dëmtimi të përsëritur në gju pas ndërprerjes së kontratës me Brasiliense.

Postimi i Cicinhos për Ferguson vjen në ditëlindjen e 80-të të trajnerit legjendar.

Një mori lojtarësh, duke përfshirë Marcus Rashford dhe Rio Ferdinand, kanë dërguar mesazhe për ditëlindjen, me sulmuesin e United duke e përshëndetur atë një “ikonë, një hero dhe gjithçka që unë aspiroj të jem”. /Gazeta Sinjali Sporti/  


Shpërndaje artikullin