image Inteligjenca britanike: Ukraina ka rimarrë kontrollin e dy fshatrave

Botë

Inteligjenca britanike: Ukraina ka rimarrë kontrollin e dy fshatrave

news image

Inteligjenca ushtarake e Britanisë së Madhe ka thënë më 1 prill se forcat ukrainase kanë rimarrë kontrollin e fshatrave, Sloboda dhe Lukashivka, në jug të qytetit Çernihiv.

Këto fshatra gjenden në mes të Çernihivit dhe kryeqytetit ukrainas, Kievit.

“Ukraina ka vazhduar të bëjë kundërsulme të suksesshme, por të kufizuara, në lindje dhe verilindje të Kievit”, ka thënë Ministria britanike e Mbrojtjes.

Sipas saj, si Çernihivi, ashtu edhe Kievi, kanë qenë subjekte të sulmeve të vazhdueshme me raketa, pavarësisht pretendimeve ruse për zvogëlim të aktivitetit në këto rajone.

/GazetaSinjali/