image Indi, lind foshnja me dy koka dhe tre krahë - Sinjali

Indi, lind foshnja me dy koka dhe tre krahë

news image

Një grua 21 vjeçare ka lindur një fëmijë me dy koka dhe tre krahë në Indi.

Babita Ahirwar dhe bashkëshorti i saj Jaswant Singh Ahirwar thanë se ata ishin të tronditur kur ajo i dha jetë fëmijës më 23 nëntor.

Mrs Ahirwar said all she wanted was a 'healthy baby'. The twins are currently under round the clock care and it is unclear what will happen to them

Ky rast i rrallë duke se është një formë binjakësh të bashkuar, ku foshnjat ndajnë të njëjtat organe të brendshme, duke përfshirë një zemër, por kanë koka të veçanta.

Mjekët në spital nuk kishin përjetuar kurrë një lindje si kjo në karrierën e tyre dhe janë në bisedime me mjekët e tjerë në Indi për veprimet që duhet t’i ndërmarrin më tutje.

Në terme mjekësore, binjakët e lindur si ky rast përshkruhen si tribrachius parapagus – fenomeni i rrallë dhe nuk lë shumë shpresë për mbijetesën e foshnjave.

Binjakët tani janë nën vëzhgimin gjatë gjithë kohës në spital dhe ende nuk dihet nëse do t’i nënshtrohen ndonjë operacioni. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: