image Hidhet shorti për “Eurovision 2020”, ja në cilën natë do të performojë Shqipëria - Sinjali

Muzikë/ Hidhet shorti për “Eurovision 2020”, ja në cilën natë do të performojë Shqipëria

news image

Gjatë ditës së sotme është hedhur shorti për netët finale të festivalit europian “Eurovision”, i cili këtë vit do të mbahet në Holandë.

Gjashtë shtetet që hyjnë automatikisht në finale janë: Gjermania, Italia, Holanda, Franca, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar.

Teksa, këngëtarja e njohur shqiptare, Arilena Ara, e cila përfaqëson Shqipërinë në festival do të performojë në natën e dytë gjysmëfinale dhe është e 18-ta me radhë.

Nata e parë gjysmëfinale mbahet më 12 maj, nata e dytë më 14 maj, ndërsa finalja e madhe mbahet më 16 maj në Roterdam.

Më poshtë mund ta shihni listën e plotë të shteteve që garojnë në dy netët gjysmëfinale:

Gjysmë-finalja e parë:

Maqedonia e Veriut
Bjellorusia
Lituania
Suedia
Sllovenia
Australia
Irlanda
Rusia
Norvegjia
Qipro
Kroacia
Azerbajxhani
Malta
Izraeli
Ukraina
Rumania
Belgjika.

Gjysmë-finalja e dytë:

Austria
Moldavia
Polonia
San Marino
Serbia
Islanda
Republika Çeke
Greqia
Estonia
Danimarka
Bullgaria
Zvicra
Finlanda
Armenia
Letonia
Gjeorgjia
Portugalia
Shqipëria./Gazeta Sinjali/

#OpenUp to the #ESC2020 Semi-Final draw🎉 SF1:🇲🇰🇧🇾🇱🇹🇸🇪🇸🇮🇦🇺🇮🇪🇷🇺| 🇳🇴🇨🇾🇭🇷🇦🇿🇲🇹🇮🇱🇺🇦🇷🇴🇧🇪 SF2: 🇦🇹🇲🇩🇵🇱🇸🇲🇷🇸🇮🇸🇨🇿🇬🇷🇪🇪| 🇩🇰🇧🇬🇨🇭🇫🇮🇦🇲🇱🇻🇬🇪🇵🇹🇦🇱 #Eurovision

Gepostet von Eurovision Song Contest am Dienstag, 28. Januar 2020

Shpërndaje artikullin