image Hagë/ Sot mbahet konferenca e tretë e rastit të Gucatit dhe Haradinajt

Drejtësi

Hagë/ Sot mbahet konferenca e tretë e rastit të Gucatit dhe Haradinajt

news image

Sot, me fillim nga ora 15:00 do të mbahet konferenca e tretë për ecurinë e çështjes kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt, shkruan Gazeta Sinjali.

Kështu është bërë e ditur në faqen zyrtare të Gjykatës Speciale të Kosovës në Hagë.

Akuza ndaj kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës e UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit të saj Nasim Haradinaj u konfirmua më 14 dhjetor 2020.

Ajo mbështetet në dyshimin e bazuar se midis 7 dhe 25 shtatorit 2020, Gucati dhe Haradinaj zbuluan pa autorizim informacion të mbrojtur prej Ligjit të Dhomave të Specializuara, ndër të cilat të dhëna identifikuese të disa dëshmitarëve (të mundshëm), në tri konferenca për media dhe aktivitete të tjera të transmetuara, duke penguar punën e kësaj gjykate.

Gucati dhe Haradinaj janë deklaruar të pafajshëm për akuzat. Ata janë arrestuar më 25 shtator 2020 në Prishtinë dhe që nga ajo kohë gjenden në qendrën e paraburgimit në Hagë./Gazeta Sinjali/