image Gucati e Haradinaj dalin sot para gjykatës në Hagë

Drejtësi

Gucati e Haradinaj dalin sot para gjykatës në Hagë

news image

Sot, në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, do të mbahet konferenca e radhës për rastin e ish-kryerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradianjt, raporton Gazeta Sinjali.

Në njoftimin e Speciales bëhet e ditur se kjo konferencë do të fillojë në orën 15:00.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 në Prishtinë dhe u transferuan në njësinë e paraburgimit të DHSK-së.

Aktakuza ndaj ish-krerëve të OVL të UÇK-së u konfirmua më 11 dhjetor 2020 dhe u bë publike më 14 dhjetor 2020.

Gucati dhe Haradinaj akuzohen nga Specialja për pengim të drejtësisë./Gazeta Sinjali/