image Gjykimi ndaj Salih Mustafës/ Nesër fillon dëgjimi i dëshmitarit të fundit të prokurorisë
[wp-story id="814678"]

Drejtësi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës/ Nesër fillon dëgjimi i dëshmitarit të fundit të prokurorisë

news image

Të martën pritet të fillojë dëshminë e tij dëshmitari i fundit i thirrur nga prokuroria në gjykimin për krime lufte ndaj Salih Mustafës në Hagë.

Në lidhje për këtë rast, këtë javë pritet të mbahen tri seanca, të martën, mërkurën dhe enjten.

Ndërkaq, javën e kaluar e ka përfunduar dëshminë e tij Sejdi Veseli, ish-anëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili dëshmoi pa masa mbrojtëse.

Aktakuza ndaj Mustafës është konfirmuar më 12 qershor 2020.

Në një komunikatë nga Gjykata Speciale thuhet se “Aktakuza e konfirmuar përcakton se afërsisht midis 1 prillit 1999 dhe 19 prillit 1999, në një kompleks ndalimi në Zllash, Kosovë, u kryen krimet e ndalimit arbitrar, trajtimit mizor dhe të torturës kundër të paktën gjashtë personave. Gjithashtu, në aktakuzë thuhet se në një datë midis 19 prillit 1999, ose rreth kësaj date, dhe rreth fundit të prillit 1999, në atë vendndodhje u vra një i ndaluar”./GazetaSinjali/