image Franca ngrin 850 milionë euro asete ruse

Botë

Franca ngrin 850 milionë euro asete ruse

news image

Franca ka sekuestruar rreth 850 milionë euro (920 milionë dollarë) të aseteve të oligarkëve rusë në tokën e saj, tha ministri i Financave Bruno Le Maire.

Ne kemi bllokuar 150 milionë euro në llogaritë e individëve, linja krediti në Francë dhe në institucionet franceze”, përveç “539 milionë eurove në pasuri të paluajtshme në territorin francez”, tha Le Maire në televizion, shkruan Al Jazeera.

Sanksionet po godasin rëndë Rusinë, shtetin, [Presidentin rus] Vladimir Putin”, shtoi ai.

/GazetaSinjali/