image Forcat izraelite vrasin një adoleshent palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar - Sinjali

Forcat izraelite vrasin një adoleshent palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar

news image

Forcat izraelite kanë qëlluar dhe vrarë një adoleshent palestinez në qytetin verior të Nablusit në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Gazeta Sinjali.

Ministria palestineze e shëndetësisë e identifikoi adoleshentin si 16-vjeçarin Ghaith Rafeeq Yamin.

Yamin u vra herët të mërkurën gjatë konfrontimeve që shpërthyen me ushtrinë izraelite në vendin e Varrit të Jozefit në pjesën lindore të Nablusit. Ushtria kishte siguruar mbrojtje për kolonët hebrenj që vizitonin vendin.

Të paktën 80 palestinezë të tjerë u plagosën të martën mbrëma gjatë konfrontimeve me ushtrinë izraelite në zonën e Nablusit, duke përfshirë 19 të plagosur pasi u goditën nga plumbat e gomës dhe më shumë se 65 nga mbytja me gaz lotsjellës, sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve Wafa.

Në përgjigje të vrasjes së Yamin, Autoriteti Palestinez (PA) tha në një deklaratë se i bën thirrje “bashkësisë ndërkombëtare të thyejë standardet e dyfishta dhe të sigurojë mbrojtje për fëmijët tanë dhe njerëzit tanë nga makina vrasëse që i vret ata çdo ditë”.

Ministria palestineze e arsimit tha se adoleshenti ishte një student në klasën e dhjetë.

“Ne dënojmë krimet e okupimit kundër studentëve dhe kuadrove tanë arsimorë”, tha ministria në një homazhe, ndërsa bëri thirrje gjithashtu për “domosdoshmërinë e ndërhyrjes urgjente për të penguar pushtimin dhe për ta mbajtur atë përgjegjës për këto krime të tmerrshme”.

Ushtria izraelite tha se palestinezët po hidhnin gurë dhe kokteje molotov, të cilave u përgjigj me zjarr të vërtetë, duke qëlluar një person, sipas mediave izraelite.

Këtë vit, forcat izraelite kanë bastisur pothuajse çdo ditë qytete dhe fshatra palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar, gjatë të cilave palestinezët shpesh plagosen ose vriten.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin