image Flet trajneri i Shqipërisë për shortin e vështirë: Një sfidë e bukur

Futboll

Flet trajneri i Shqipërisë për shortin e vështirë: Një sfidë e bukur

news image

Shqipëria sot dhe zyrtarisht ka mësuar edhe kundërsharët për fazën e grupeve në Kampionatin Evropian, ‘Gjermania 2024’.

Kombëtarja shqiptare do të takohet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, ku po konsiderohet edhe si grupi i ‘vdekjes’, shkruan Sinjali.

Për shortin e vështirë sot foli edhe trajneri i Shqipërisë, Sylvinho duke se për të do të jetë një sfidë e bukur.

“Është shumë bukur të jem këtu për Shqipërinë, jemi shumë të lumtur”.

A folët me Spalettin për shortin? “Jo gjithçka ishte shumë e shpejtë, shkëmbeva disa fjalë me të. Është grup i vështirë, nuk ka skuadra të lehta. Kam punuar në Itali. Siç kam jetuar dhe kam luajtur në Spanjë, i njoh edhe atje, mentalitetin e tyre”.

Armë plus që i njeh këto dy filozofi? “E shoh të vështirë, të gjithë njihemi. Kam pasur një rrugëtim në Itali dhe Spanjë, por të gjithë njihen. Ata janë të fortë, por janë mësuar të luajmë në këtë turne. Do të shkojmë të tregojmë forcën tonë.

“Grupi është i vështirë, por të gjitha janë të vështira. Kemi Kroacinë, Spanjën dhe Italinë që janë mësuar të luajnë në këto kompeticione. Do të provojmë është një sfidë e bukur”.

Mungon vetëm Brazili dhe Argjentina? “Ndoshta luajmë në çerekfinale dhe gjysmëfinale”, u shpreh me shaka Sylvinho.

/GazetaSinjali/