image Fansat e këngëtares amerikane pushtojnë Cyrihun, mbyllen disa rrugë

Bota e Yjeve

Fansat e këngëtares amerikane pushtojnë Cyrihun, mbyllen disa rrugë

news image

Fansat e këngëtares amerikane Taylor Swift, “Swifties”, filluan të zënë radhë në orën 10 të mëngjesit të së martës përpara stadiumit Letzigrund në Cyrih. Më shumë se 100,000 njerëz pritet të ndjekin koncertin dyditor në Zvicër. Rrugët përreth janë të bllokuara.

Fansat janë lejuar të qëndrojnë në radhë që nga ora 10:00. Portat e stadiumit u hapën në orën 15:30. Të pajisur me karrige kampingu, çadra dhe shishe uji, “Swifties” tashmë janë të pranishëm masivisht përballë Letzigrund. Aty fliten frëngjisht, anglisht, spanjisht dhe gjermanisht.

Në parim, vetëm fansat me bileta lejohen të qëndrojnë para stadiumit. Në koncertet e tjera të Taylor Swift, qindra fansa kanë mbërritur pa bileta mu para portave të stadiumeve të ndryshme.

Koncerti i parë i Taylor Swift në tokën zvicerane fillon në orën 17:45. me grupin Paramore. Policia komunale e Cyrihut ka njoftuar se shumë rrugë përreth stadiumit do të mbyllen për qarkullim.

Koncerti i dytë do të mbahet të mërkurën. Më shumë se 100,000 njerëz priten në Cyrih, duke përfshirë 10,000 nga jashtë. Edhe amerikanët e kanë ndjekur idhullin e tyre në Evropë.

“Biletat janë shumë më të lira këtu. Duhet të vish në Zvicër. Ishte më lirë të vish me aeroplan dhe të merrje bileta sesa të bleje një biletë për një koncert në Shtetet e Bashkuara,” shpjegon një fans i ri në lajmet 12:45.

Taylor Swift, e cila ka qenë në një turne botëror për më shumë se një vit, do t’i luajë dy koncertet e saj në Cyrih para turmave të shitura. Biletat u shitën për gjysmë ore vitin e kaluar./RTS

/GazetaSinjali/