image Është zbuluar që në kohët e lashta greke e romake, digjni një gjethe dafine dhe mos blini kurrë ilaçe
[wp-story id="814678"]

Shëndetësi

Është zbuluar që në kohët e lashta greke e romake, digjni një gjethe dafine dhe mos blini kurrë ilaçe

news image

Që nga koha e Grekëve dhe Romakëve të Lashtë, gjethet e dafinës janë konsideruar një barishte medicinale me vlerë. Në ditët e sotme, ne kryesisht i përdorim ato për të aromatizuar gatimet në shtëpi, por shekuj më parë këto gjethe shërbyen një qëllim shumë më ndryshe.

Gjethet e dafinësdikur janë djegur në shtëpi dhe në vendet e adhurimit. Disa arsye ishin fetare, por të tjera bazoheshin në faktin shkencor që gjethet e dafinës përmbajnë një hodgepodge të kimikateve të dobishëm për trupin.

Heq ankthin

Djegia e gjetheve të dafinës është përdorur për të lehtësuar stresin me shekuj. Kombinimi i kimikateve (konkretisht linalool kimik) në gjethe krijon një tym që, kur thithet, qetëson trupin dhe mendjen. Njerëzit që djegin gjethen rregullisht venë re se tymi ju i vë në një gjendje “psikedelike”, por nuk i bën të lodhur; tymi mund të qetësojë trupin tuaj.

2. Ulja e inflamacionit

Disa nga vetitë medicinale të gjetheve të dafinës përfshijnë uljen e inflamacionit në trup, veçanërisht brenda nyjeve tuaja. Ky efekt shërues vjen nga eugjenoli kimik, i cili gjendet në gjethet e gjirit dhe vepron si një kurë gjithë-natyrale anti-inflamatore.

3. Forconi sistemin imunitar

Eugjenoli gjithashtu ka veti antioksiduese dhe gjethet e dafinës vetë janë të mbushura plot me vitamina dhe minerale të tjera të nevojshme për një trup me funksion të lartë. Për shkak të kësaj, gjethet e djeguara kanë aftësinë për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

4. Lufton diabetin

Për këtë përfitim, ekspertët sugjerojnë të konsumoni 1-3 gram gjethe dafine në ditë për të parë rezultatet më të mira, siç vërtetohet në një studim të botuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë së SHBA. Konsumimi i tymit të kësaj gjetheje, la subjektet nivelet e insulinës vendosmërisht më të rregullta sesa para studimit, duke bërë që studiuesit kryesorë të besojnë se vetitë anti-oksiduese dhe anti-inflamatore mund të ndihmojnë në lehtësimin e disa simptomave të diabetit tip II.

5. Rritni gatishmërinë

Siç e përmendëm më parë, tymi i gjetheve të dafinës mund të ketë një efekt qetësues, por gjithashtu rrit gatishmërinë. Në fakt, gjethet e djegura shpesh përdoren për të luftuar lodhjen kronike! Disa nga kimikatet në gjethet e gjirit si pinene, cineol dhe elemicin luftojnë ndjenjat e lodhjes dhe japin një nxitje energjie të këndshme për ata që thithin tymin.

6. Sistemi i hapur i frymëmarrjes

Gjethet e dafinës janë një ilaç natyral që mund të ndihmojë në trajtimin e pasazheve të frymëmarrjes të bllokuar, të mbështetur dhe mushkërive. Ai vepron natyrshëm për të ndihmuar në prishjen dhe heqjen e mukusit dhe gëlbazës së keqe që po shkakton të gjitha problemet. Në vend që t’i digjni gjethet, thithni të freskëtat duke i futur në ujë të pastër. Ju gjithashtu mund t’i zjeni me ujë dhe me lëngun e krijuajr mund të fërkoni zonën e gjoksit tuaj për të lehtësuar problemet e frymëmarrjes, alergjitë dhe astmën.

7. Rrit mendjemprehtësinë

Meqenëse gjethet e dafinës ju vendosin në një gjendje qetësie dhe vetëdije, përdorimi i gjetheve si temjan gjatë meditimit thuhet se është veçanërisht i efektshëm. Nuk ka asnjë hulumtim mjekësor mbi këtë pretendim, megjithatë, përdoruesit e shpeshtë e shoqërojnë tymin e gjetheve të dafinës me një praktikë më të ndërgjegjshme të meditimit.

Ky tren mendimesh shkon deri në historinë e lashtë Greke të Apollonit dhe Dafinës. Mitologjia thotë se Dafina u shndërrua në një pemë për të shpëtuar përparimet e etur të perëndisë Apollo, dhe Grekët tani e tutje i lidhën gjethet e pemës së gjirit me veti shpirtërore. Gjethet janë djegur në tempuj me shekuj për të ndihmuar në rritjen e përqendrimit në lutje dhe përsiatje. /Gazeta Sinjali/