image Erdogan: Turqia synon të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës në NATO përpara zgjedhjeve të majit
[wp-story id="814678"]

Botë

Erdogan: Turqia synon të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës në NATO përpara zgjedhjeve të majit

news image

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan tha të premten se Turqia do të nisë procesin e ratifikimit të ofertës së Finlandës për anëtarësim në NATO në parlament pasi vendi ndërmori hapa konkretë për të mbajtur premtimet e tij.

Në një konferencë shtypi me homologun e tij finlandez, Erdogan tha se Turqia do të vazhdojë diskutimet me Suedinë për çështje të lidhura me terrorizmin dhe se oferta e Suedisë për anëtarësim në NATO do të varet drejtpërdrejt nga masat e marra.

Raporti i Reuters, Erdogan tha se ai i kishte dhënë Suedisë një listë të “120 terroristëve” të cilët ata do t’i riatdhesonin në Turqi dhe ata nuk kishin arritur ta bënin këtë.

Sauli Niinistö, presidenti i Finlandës, tha se kishte kuptuar më herët se Turqia do të miratonte ofertën e Finlandës dhe “kjo është e rëndësishme për Finlandën”. Por ai tha gjithashtu se “anëtarësimi finlandez në NATO nuk është i plotë pa Suedinë”.

Erdogan tha se shpreson që procesi të përfundojë përpara zgjedhjeve të majit.

/GazetaSinjali/