image Ekskluzive: Rreth gjysmë kg kokainë, armë e veturë u sekuestruan në aksionin e Antidrogës

Ekskluzive

Ekskluzive: Rreth gjysmë kg kokainë, armë e veturë u sekuestruan në aksionin e Antidrogës

news image

Gazeta Sinjali raportoi sot ekskluzivisht për operacionin policor të Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë, të asistuar nga njësitet relevante policore, që u zhvillua në disa lokacione në Prizren dhe Gjakovë. Rasti i koduar si ‘Swiss’ rezultoi me identifikimin e disa të dyshuarve për shitblerje dhe shpërndarje të drogës. Dy persona u arrestuan sot, ndërsa njëri ndodhet akoma në arrati.

Tre personat që ishin cak i Antidrogës janë Kushtrim Bytyqi, Enis Shtavica dhe Sefë Fetoshi. Ky i fundit, pronar i ‘Velunia Club’ në Prizren ndodhet akoma në arrati, ndërsa dy të tjerët janë ndaluar.

Pas kontrolleve të kryera në disa lokacione, Sinjali ka mësuar ekskluzivisht se janë konfiskuar rreth gjysmë kilogrami substancë narkotike e llojit kokainë, një sasi e marihuanës, armë zjarri, si dhe një automjet.

Sipas informacioneve të para, bastisjet janë kryer në ‘Velunia Club’, pronën e të dyshuarit Fetoshi, në lokalin ‘Swiss’ në Prizren, pronë e të dyshuarit Bytyqi, si dhe në shtëpinë e të dyshuarit Shtavica në Gjakovë.

Në një përgjigje për Sinjalin nga Policia e kanë konfirmuar se aksioni është realizuar në disa lokacione, pa dhënë detaje të tjera.

“Mund të konfirmojmë se, bazuar në urdhëresën e organeve të drejtësisë, Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotik, e asistuar nga njësitet relevante policore kanë realizuar operacion policor në disa lokacione në Prizren dhe Gjakovë.

Operacioni policor ka rezultuar me arrestim të personave të dyshuar, me konfiskim të narkotikëve dhe gjësendeve tjera, për të cilat do të njoftoheni pas përfundimit dhe kompletimit të rastit.

Të gjitha veprimet e mëtejme do të ndërmerren në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.”

Shënim: Personat e apostrofuar në këtë artikull prezumohen të pafajshëm derisa fajësia e tyre të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.

/GazetaSinjali/