image Efektet anësore të pijeve të gazuara - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

106.914

Të shëruar

99.628

Të vdekur

2.225

Efektet anësore të pijeve të gazuara

news image

Megjithëse përbërësit e pijeve të gazuara vlerësohen të sigurta nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave, këto pije mund të shkaktojnë efekte anësore, veçanërisht nëse i konsumoni ato rregullisht, shkruan Gazeta Sinjali.

Pirja e pijeve të gazuara shkakton më së shumti mbipeshë dhe diabet të tipit 2. Por pijet e gazuara gjithashtu mund të kenë efekte të dëmshme në buzëqeshjen tuaj, madje edhe në prishjen e dhëmbëve. Kur pini sodë, sheqernat që përmban ajo bashkëveprojnë me bakteret në gojën tuaj për të formuar acid, shkruan Phantasticsmile, transmeton Gazeta Sinjali.

Efektet anësore të pijeve të gazuara gjithashtu janë; zbutja dhe djegia e zemrës. Pijet e gazuara përmbajnë dioksid karboni të tretur, i cili bëhet gaz kur ngrohet në temperaturën e trupit në stomakun tuaj.

Konsumi i pijeve të gazuara mund të ndikojë negativisht në marrjen tuaj të përgjithshme të lëndëve ushqyese. Pirja e këtyre pijeve të gazuara mund të zvogëlojë konsumin tuaj të proteinave, niseshtes, fibrave dietike dhe vitaminës B-2, e njohur gjithashtu si riboflavin. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: