image Dhjetë librat më të lexuar të vitit 2020 - Sinjali

Dhjetë librat më të lexuar të vitit 2020

news image

Gjatë vitit 2020 janë shkruar libra të llojllojshëm si trillime, dramë, shkencë, romancë etj, shkruan BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Më poshtë gjeni dhjetë librat më të lexuar të vitit 2020.

1. A Promised Land by Barack Obama

Libri i ri nga ish-Presidenti i SHBA-së Obama tregon për udhëtimin nga aspiratat e tij më të hershme politike në presidencën e tij dhe është një kujtim elegant, i zhytur në mendime.

2.The Best of Me by David Sedaris

Në dy dekadat e fundit, David Sedaris ka krijuar pak a shumë zhanrin e tij, me historitë e tij rrëfyese që zbulon si absurdin ashtu edhe emocionin e jetës së përditshme.

3.Ready Player Two by Ernest Cline

Libri flet për një zbulim të madh. Personazhi kryesor, Oasis James Halliday, Watts fillon një kërkim të ri, në kërkim të një përparimi misterioz teknologjik të fshehur i cili do të ndryshojë botën.

4.Reality and Other Stories by John Lanchester

John Lanchester eksploron anën rrëqethëse të internetit. Në libër shfaqen elemente të ndryshme të mbinatyrshme, duke përfshirë zombie, fantazma dhe pasardhëse dixhitale.

5. Transcendent Kingdom by Yaa Gyasi

Autori Ganao-Amerikan, ka ndjekur një histori bashkëkohore të një familjeje të vetme, të rrëfyer nga një grua e re, Gifty, e cila është një studente doktorature duke studiuar neuroshkencën.

6.Mediocre by Ijeoma Oluo

Libri i Ijeoma Oluo i vitit 2018, flet rreth racës për lexuesit që kërkonin të kuptonin dhe të zgjidhnin strukturat raciste të shoqërisë.

8.White Ivy by Susie Yang

Në romanin debutues të Susie Yang, protagonistja Ivy është rritur në Kinë nga gjyshja e saj, dhe më pas dërgohet në SHBA për të jetuar me prindërit dhe vëllain e saj më të vogël.

9. Sweet Dreams by Dylan Jones

Dylan Jones eksploron lëvizjen e viteve 1980 dhe epokën e modës, muzikës.

10. Dearly by Margaret Atwood

Është libër me poezi e vlerësuar ndërkombëtarisht. Aty autorja flet për tema të ndryshme si dashuria, natyra e ‘zombiet’./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: