image Dëmtohet qëllimisht murali i fundit i Banksy-t në Londër

Art & Dizajn

Dëmtohet qëllimisht murali i fundit i Banksy-t në Londër

news image

Dikush e ka dëmtuar qëllimisht muralin më të fundit të Banksy në Londër duke e spërkatur me bojë të bardhë.

Një artist rruge e bëri një pemë qershie të krasitur të rritë një tendë të madhe në pritje të pranverës duke shtuar bojë jeshile në murin pas saj, por dikush e spërkati me të bardhë gjatë natës.

Nuk dihen autorët dhe asnjë nga banorët e asaj lagje nuk kishte vënë re më parë diçka të pazakontë, shkruan Euronews.

Muralja e artistit të pakapshëm të hënën tërhoqi shumë vëmendjen e publikut, ndërkohë që ende nuk dihej nëse Banksy ishte autori i pjesës dhe kur ai e konfirmoi, shumë nxituan të bënin foto pranë “kulmit”.

Muralet e Banksy kanë një çmim të lartë në treg, por kjo nuk i pengon disa njerëz që t’i vandalizojnë.

Kështu, për shembull, në prill të vitit 2007, autorë të panjohur prishën homazhet e të famshmit Banksy për “Petparachki Tales” pranë stacionit Old Street në Londër, i cili përshkruan John Travolta dhe Samuel L. Jackson me banane në vend të armëve.

Gjithashtu, në vitin 2009, grafiti “Well Hung Lover” i pikturuar nga artisti në një klinikë në Bristol u spërkat me bojë blu.

Shumë prej veprave të Banksy janë vjedhur gjithashtu. E fundit është heqja e një tabele trafiku, në të cilën një artist rruge dërgoi një mesazh kundër luftës, duke vizatuar tre drone ushtarake 3D. Deri më tani për atë grabitje janë arrestuar dy të dyshuar.

View this post on Instagram

A post shared by BBC News (@bbcnews)

/GazetaSinjali/