image Chelsea interesohet për De Ligt, kjo është klauzola e lirimit të holandezit - Sinjali

Chelsea interesohet për De Ligt, kjo është klauzola e lirimit të holandezit

news image

Chelsea është e interesuar për qendërmbrojtësin e Juventusit, Matthijs de Ligt, raporton Sky në Itali.

Mbrojtësi 22-vjeçar holandez ka një klauzolë lirimi prej 103 milionë funtesh (120 milionë euro) në kontratën e tij me Juventusin, e cila do të skadojë në vitin 2024, dhe klubi do të pranojë vetëm oferta afër kësaj pike.

Shefat e klubit të Juventusit u takuan me agjenten e De Ligt, Rafaela Pimenta të enjten, kryesisht për të folur rreth rikthimit të mundshëm të Paul Pogba në Torino.

Chelsea po kërkon përforcime mbrojtëse në këtë afat kalimtar, pasi ka parë Antonio Rudiger dhe Andreas Christensen të largohen pas skadimit të kontratave të tyre.

Juventusi ra dakord t’i paguante një tarifë fillestare prej 75 milionë eurosh (67.8 milionë £) gjatë pesë viteve financiare për Ajax-in për De Ligt në vitin 2019, duke e bërë atë mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e ligës italiane.

De Ligt – kapiteni më i ri i Ajax-it – e udhëhoqi klubin Eredivisie drejt një dopiete të ligës dhe kupës vendase atë vit, si dhe i çoi në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve në të cilën humbën ndaj Tottenhamit në sekondat e fundit në Amsterdam.

Ai ka luajtur 87 herë për Juventusin në Serie A, duke fituar Scudetton në sezonin 2019/20, megjithëse ata nuk kanë kaluar në 1/16 e Ligës së Kampionëve.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: