image Britania i vendos sanksione Bjellorusisë

Evropë

Britania i vendos sanksione Bjellorusisë

news image

Britania e Madhe po i vendos sanksione Bjellorusisë për rolin e saj në pushtimin rus të Ukrainës, ka njoftuar Qeveria të martën.

Sekretarja e Jashtme e Britanisë, Liz Truss, ka thënë se sanksionet janë kundër individëve dhe organizatave për shkak të rolit që kanë luajtur në ofensivën ruse në Ukrainë, raporton BBC.

“Regjimi i Lukashenkos në mënyrë aktive ndihmon pushtimin ilegal rus të Ukrainës dhe do të bëjmë që të ndjejë pasojat ekonomike që e ka përkrahur Putinin”, tha Truss.

/GazetaSinjali/