image Brazili refuzon të luajë ndeshjen ndaj Argjentinës e cila ishte shtyrë për shkak të Covid, kjo është arsyeja

Futboll

Brazili refuzon të luajë ndeshjen ndaj Argjentinës e cila ishte shtyrë për shkak të Covid, kjo është arsyeja

news image

Brazili po refuzon të luajë ndeshjen e tyre të riorganizuar kualifikuese për Kupën e Botës kundër Argjentinës muajin e ardhshëm me arsyetimin se është shumë e rrezikshme përpara turneut në Katar.

Ndeshja kualifikuese u mbajt fillimisht një vit më parë, por u anulua pas vetëm gjashtë minutash nga zyrtarët lokalë të shëndetësisë për shkak të protokolleve të COVID-19 në lidhje me katër lojtarë argjentinas.

Sipas presidentit të konfederatës braziliane, Ednaldo Rodrigues, trajneri i Brazilit Tite nuk dëshiron të luajë ndeshjen për shkak të rreziqeve të lëndimeve, pezullimeve dhe një bojkoti të mundshëm nga argjentinasit.

Në një deklaratë, Rodrigues tha: “Ne do të kontaktojmë FIFA-n që kjo ndeshje të mos luhet. Do të bëj çdo përpjekje për t’iu përgjigjur kërkesës së stafit tonë trajner. Prioriteti ynë është të fitojmë Kupën e Botës në Katar. Nëse ajo ndeshje nuk rekomandohet nga stafi stërvitor i Selecaos, ne do të punojmë që të mos luhet”.

Ndeshja kualifikuese, e cila u caktua për vitin e kaluar, u anulua pas vetëm shtatë minutash kur zyrtarët shëndetësorë hynë në fushë për të kapur Cristian Romero, Emiliano Martinez, Emi Buendia dhe Giovani Lo Celso – pasi ata nuk arritën të respektonin kufizimet e Covid.

Në atë kohë, udhëtarëve të huaj në Brazil, të cilët kishin qenë në MB në 14 paraardhës, u ndalohej hyrja në vend.

Katër lojtarët që ishin larguar nga Anglia për detyrë ndërkombëtare u akuzuan se kishin dhënë informacion të rremë autoriteteve të Brazilit dhe u urdhëruan të karantinohen përpara ndeshjes.

Treshja e Premier League morën të gjithë pezullime pas hetimit të FIFA-s për ndeshjen kualifikuese të braktisur në mënyrë kontroverse të shtatorit në Brazil.

Komiteti disiplinor i FIFA-s urdhëroi që kualifikimi të riluhej në një vend, i cili duhej të luhej muajin e ardhshëm, dhe gjobiti federatat braziliane dhe argjentinase përkatësisht me 500,000 dhe 200,000 franga zvicerane për shkelje të rendit dhe sigurisë – rreth 400,000 dhe 16 £ secila.

Çdo federatë u godit gjithashtu me një gjobë prej 50,000 frangash zvicerane (pak më pak se 40,000 £) për shkak të braktisjes.

/GazetaSinjaliSport/