image Blinken: Wagner është duke përfituar nga paqëndrueshmëria pas grusht shtetit në Niger

Botë

Blinken: Wagner është duke përfituar nga paqëndrueshmëria pas grusht shtetit në Niger

news image

Grupi mercenar i Rusisë Wagner po “përfiton” nga paqëndrueshmëria në Niger, i tha BBC-së Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Vendi është qeverisur nga një junta pas rrëzimit të presidentit Mohamed Bazoum gati dy javë më parë.

Ka pasur sugjerime që krerët e grushtit të shtetit kanë kërkuar ndihmë nga Wagner, i cili dihet se është i pranishëm në Malin fqinj.

Z. Blinken tha se ai nuk mendonte se Rusia ose Wagner nxitën grushtin e shtetit të Nigerit.

Megjithatë, SHBA-të ishin të shqetësuara për grupin që “ndoshta do të shfaqej” në pjesë të rajonit të Sahelit, tha ai për programin Fokus në Afrikë të BBC-së.

“Unë mendoj se ajo që ndodhi dhe ajo që vazhdon të ndodhë në Niger nuk ishte nxitur nga Rusia apo nga Wagner, por… ata u përpoqën të përfitonin prej saj.

“Çdo vend i vetëm ku ky grup Wagner ka shkuar, vdekja, shkatërrimi dhe shfrytëzimi kanë pasuar,” tha zoti Blinken.

“Pasiguria ka shkuar lart, jo poshtë”.

Ai shtoi se kishte një “përsëritje të asaj që ka ndodhur në vendet e tjera, ku ata nuk sollën asgjë tjetër përveç gjërave të këqija pas tyre”.

Wagner besohet të ketë mijëra luftëtarë në vende duke përfshirë Republikën Qendrore të Afrikës (CAR) dhe Mali, ku ka interesa fitimprurës biznesi, por gjithashtu forcon marrëdhëniet diplomatike dhe ekonomike të Rusisë.

Luftëtarët e grupit janë akuzuar për shkelje të përhapura të të drejtave të njeriut në disa vende afrikane.

Pavarësisht kësaj, ka pasur spekulime se ushtria e Nigerit i ka kërkuar Wagner-it ndihmë pasi vendi përballet me mundësinë e ndërhyrjes ushtarake.

Ecowas – një bllok tregtar i 15 shteteve të Afrikës Perëndimore – lëshoi një afat të dielën për liderët e juntës së Nigerit për të hequr dorë dhe për të rivendosur Presidentin Bazoum.

Ky afat u injorua dhe Ecowas do të mbajë një takim të enjten për të vendosur se çfarë të bëjë më pas.

Të hënën, Zëvendës Sekretarja e Shtetit e SHBA, Victoria Nuland zhvilloi bisedime “të vështira dhe të sinqerta” me krerët e grushtit të shtetit, për të cilët ajo tha se kuptonin rreziqet e punës me mercenarët.

Bazoum, i cili aktualisht është në robëri, ka folur gjithashtu për shqetësimet e tij për ndikimin e Wagner në Afrikë.

“Me një ftesë të hapur nga puçistët dhe aleatët e tyre rajonalë, i gjithë rajoni qendror i Sahelit mund të bjerë nën ndikimin rus nëpërmjet Grupit Wagner, terrorizmi brutal i të cilit është shfaqur plotësisht në Ukrainë,” shkroi ai në një artikull opinioni për Uashingtonin. Postimi i publikuar javën e kaluar.

Aktualisht është e paqartë nëse luftëtarët e Wagner kanë hyrë në vend, por kanali i njohur Telegram i lidhur me Wagner, Gray Zone tha të hënën se rreth 1,500 luftëtarë të tij ishin dërguar së fundmi në Afrikë.

Ai nuk specifikoi se ku në kontinent ata dyshohet se ishin vendosur.

Udhëheqësi i Wagner, Yevgeny Prigozhin i ka kërkuar juntës që të “na telefonojë” në një mesazh zanor të ngarkuar në Telegram të martën.

“Ne jemi gjithmonë në anën e së mirës, në anën e drejtësisë dhe në anën e atyre që luftojnë për sovranitetin e tyre dhe për të drejtat e popullit të tyre”, tha ai.

/GazetaSinjali/