image Australia në recesionin e parë për gati 30 vjet

Botë

Australia në recesionin e parë për gati 30 vjet

news image

Ekonomia e Australisë ka rënë në recesionin e saj të parë pas 30 vitesh, pasi vuan pasojat ekonomike nga koronavirusi.

Prodhimi i brendshëm bruto (PBB) u tkurr 7% në tremujorin prill-qershor krahasuar me tre muajt e mëparshëm. Kjo është rënia më e madhe që kur rekordet filluan në 1959 dhe vjen pas një rënie prej 0.3% në tremujorin e parë, raporton New Times, transmeton Gazeta Sinjali.

Një ekonomi konsiderohet të jetë në recesion nëse sheh dy tremujorë radhazi të rritjes negative. Pra, Australia ishte e vetmja ekonomi e madhe për të shmangur një recesion gjatë krizës financiare globale të vitit 2008 – kryesisht për shkak të kërkesës nga Kina për burimet e saj natyrore.

Në fillim të këtij viti, ekonomia u godit nga rënia e rritjes ekonomike për shkak të një sezoni ekstrem me djegie të shkurreve dhe fazave të hershme të shpërthimit të koronavirusit. Ndërsa, kohët e fundit mbyllja e bizneseve në të gjithë vendin ka bërë të veten, pavarësisht masave nga qeveria dhe banka qendrore për të mbështetur ekonominë.

Kjo është rritja më e keqe ekonomike në 61 vjet për shkak të një tkurrje të rëndë të shpenzimeve të familjeve për mallra dhe shërbime.

2020 do të mbetet si një vit për të mbajtur mend dhe një vit të gjithë tashmë po përpiqen ta harrojnë. Thjesht viti kur Australia teknikisht humbi pseudonimin e saj të famshëm si ‘The Lucky Country’ dhe ra në recesion për herë të parë në pothuajse tre dekada.

Shifrat e PBB-së nga Byroja Australiane e Statistikave kanë treguar se ekonomia u tkurr me 7% në tre muajt e fundit si rezultat i pandemisë së koronavirusit.

Për të rinjtë që janë bashkuar kohët e fundit në fuqinë e punës, kjo është diçka që ata kurrë nuk e kanë provuar më parë. Australia ka pasur një rritje të qëndrueshme të ekonomisë për dekada me eksporte të forta qymyri, mineral hekuri dhe gazi natyror në një Kinë të valuar. Turizmi ka qenë gjithashtu një nxitës i madh i rritjes.

Por këtë vit, vendi u godit rëndë. Dy herë kur zjarret shkatërruan më shumë se 12 milionë hektarë shkurre, turizmi u anulua dhe mijëra biznese të vogla humbën të ardhura thelbësore sezonale. Pastaj koronavirusi u bë një pandemi globale. Australia mbylli kufijtë e saj dhe vendosi rregulla strikte të distancimit shoqëror.

Gati 1 milion njerëz humbën punën e tyre si rezultat. Ka gjithashtu një marrëdhënie gjithnjë e më të tensionuar me Kinën, partneri më i madh tregtar i Australisë. Australia ka mbështetur fuqimisht dhe publikisht një hetim global për origjinën e koronavirusit në prill i cili tërboi qeverinë kineze. Që nga ajo kohë, Canberra dhe Pekini kanë shkëmbyer goditje politike dhe ekonomia australiane ka ndjerë majën.

Qeveria e Scott Morrison tashmë ka nxjerrë më shumë se 200 miliardë dollarë (110 miliardë funte; 147 miliardë dollarë amerikanë) si stimul ekonomik. Australia ka dalë më mirë se shumë kombe të tjera në botë në menaxhimin e virusit dhe në rënien e mëpasshme ekonomike, por ky vend me bollëk do të duhet të përballet me një realitet shumë më të ashpër për disa vite që do të vijnë, sipas New York Times.

Australia për herë të fundit ra në recesion në mes të vitit 1990, e cila u përplas në fund të vitit 1991.

Por pandemia e koronavirusit ka qenë një goditje e madhe për ekonominë australiane, megjithëse shifra është pak më e mirë se rënia prej 8% që parashikonte banka rezervë e Australisë më parë, transmeton Gazeta Sinjali.

Por, pavarësisht nga rënia e madhe e aktivitetit ekonomik, Australia po ia del më mirë se shumica e ekonomive të tjera të përparuara që kanë përjetuar rënie më të mëdha.

Ekonomia amerikane, më e madhja në botë, u tkurr me 9.5% midis prillit dhe qershorit, ndërsa Britania e Madhe u tkurr me 20.4% duke e shtyrë atë gjithashtu në recesion, kurse Franca ra me 13.8% dhe ajo e Japonisë me 7.6%. /GazetaSinjali/