image Arrestohet një person i dyshuar për “krime lufte kundër popullatës civile” në Kosovë

Siguri

Arrestohet një person i dyshuar për “krime lufte kundër popullatës civile” në Kosovë

news image

Departamenti i Policisë Kufitare në bashkëpunim me hetuesit policorë nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Luftës, kanë njoftuar se kanë ndaluar një person të dyshuar për krime lufte në Kosovë.

Sipas njoftimit, personi i dyshuar është mashkull/serb (S.N.) viti i lindjes 1964 në komunën e Vushtrrisë, në cilësinë e personit të dyshuar për krime lufte.

I njëjti është ndaluar sot, më  18.11.2023, në Jarinje, pasi dyshohet për veprën penale “Krime lufte kundër popullatës civile” të kryer gjatë viteve 1998-1999 në komunën e Vushtrrisë.

Personi i dyshuar është dërguar në polici dhe pritet të intervistohet në prezencë të avokatit mbrojtës, ku të gjitha procedurat e mëtejme do të ndërmerren në bashkërendim me organet e drejtësisë.

/GazetaSinjali/