image Alarm në Angli: Stuhinë “Debi” pritet t'i godas disa qytete

Botë

Alarm në Angli: Stuhinë “Debi” pritet t’i godas disa qytete

news image

Një paralajmërim moti është në fuqi për disa vende të Anglisë veri-perëndimore të hënën, ndërsa stuhia Debi godet Mbretërinë e Bashkuar, duke sjellë shi të dendur dhe erëra të forta stuhie, ndërsa për pjesën më të madhe të Republikës së Irlandës janë bërë paralajmërime të erës.

Alarmi për Anglinë është aktiv nga ora 10:00 deri në orën 16:00 dhe është lëshuar për zonat në veri të Liverpool-it deri në Whitehaven dhe në perëndim deri në zonat që përfshijnë Blackpool-in. Zyra Meteorologjike ka paralajmëruar njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm ndaj erërave të forta dhe shkatërruese. Dëmtimi i ndërtesave dhe strukturave është i mundshëm.

Zyra e Meteorologjisë paralajmëroi gjithashtu se rrugët dhe urat ka të ngjarë të mbyllen, që do të thotë se kohët më të gjata të udhëtimit dhe transporti publik dhe anulime të tjera janë të mundshme, ku do të preken shërbimet rrugore, hekurudhore, ajrore dhe trageteve.

Njerëzit paralajmërohen gjithashtu se mund të ndodhin ndërprerje të energjisë. Ata në zonat bregdetare paralajmërohen të qëndrojnë larg bregdetit.

Paralajmërimet për motin janë lëshuar për pjesë të mëdha të Mbretërisë së Bashkuar, pasi stuhia parashikohet të përfshijë Irlandën përpara se të arrijë në Anglinë veriore dhe pjesë të Uellsit të hënën, me potencial për rreh 80 mph në disa zona./ The guardian/

/GazetaSinjali/