image Adobe planifikon të prezantojë së shpejti një version të zvogëluar të mjetit të saj, do të synohet ekskluzivisht për ueb - Sinjali

Adobe planifikon të prezantojë së shpejti një version të zvogëluar të mjetit të saj, do të synohet ekskluzivisht për ueb

news image

Adobe aktualisht po teston një version të ri freemium me përdoruesit në Kanada, por përfundimisht mjeti do të jetë i disponueshëm më gjerësisht. Tani për tani, të gjithë përdoruesit kanadezë që krijojnë një profil Adobe mund të kenë qasje në versionin falas të Photoshop për shfletues.

Photoshop ka qenë prej kohësh standardi në industrinë e redaktimit të fotografive, por abonimi i tij mujor ndoshta i pengon shumicën e përdoruesve ta përdorin atë. Ndërkohë, programet e redaktimit freemium si Pixlr, Canva dhe Photopea kanë tërhequr përdorues të rastësishëm dhe janë bërë më të sofistikuar në ofertën e tyre.

Prandaj, Adobe do të ofrojë mjetet e saj bazë të redaktimit të fotografive plotësisht falas për të arritur përdoruesit që nuk i përkasin audiencës së saj të zakonshme. Gjithashtu, Adobe shpreson që disa përdorues të freemium Photoshop të bëhen abonentë me pagesë, veçanërisht pasi kompania planifikon të ofrojë veçori dhe aftësi më të avancuara në versionin vetëm në ueb që mund të zhbllokohet vetëm me një abonim.

Nëse kjo tingëllon e njohur, kjo është për shkak se Adobe lansoi një version vetëm në ueb të Photoshop dhe Ilustrator për abonentët vjeshtën e kaluar, por funksionaliteti i tyre ishte i kufizuar në redaktimin dhe komentimin bazë midis bashkëpunëtorëve të projektit.

Versioni i ri, falas në ueb i Photoshop-it zgjeron ndjeshëm mjetet e disponueshme, i lejon përdoruesit të fillojnë projekte të reja dhe ofron qasje në mjetet më të avancuara të korrigjimit dhe redaktimit të ngjyrave.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin