image 6 sekrete për të arritur nxirjen perfekte në vetëm pak ditë

Këshilla

6 sekrete për të arritur nxirjen perfekte në vetëm pak ditë

news image

Sado që dëshironi të qëndroni në diell për ditë të tëra për të arritur nxirjen e përsosur, duhet të dini se siguria juaj është parësore. Ekspozimi i tepërt i diellit mund të shkaktojë dëmtime të përhershme në lëkurën tuaj, ndaj jini shumë të kujdesshëm. Megjithatë, ka mënyra të tjera për të marrë ngjyrën e dëshiruar.

Përdorni gjithmonë krem ​​kundër diellit

Kjo mund të duket joproduktive kur dëshironi që të nxiheni por përdorimi i një SPF 30 është thelbësor për të mbrojtur lëkurën tuaj. Kini parasysh se mund të nxiheni dhe kur përdorni SPF. Aplikoni kremin kundër diellit 20 minuta para se të ekspozoheni në diell dhe përsëriteni çdo dy orë.

Ndryshoni qëndrimin

Ju duhet të ndryshoni pozicionin e qëndrimit çdo 20 minuta për të shmangur djegien në disa zona dhe në zona të tjera që nuk nxihen fare.

Përdorni vajra natyralë

Përveç përdorimit të kremit kundër diellit, merrni parasysh aplikimin e një vaji natyral si vaji i avokados ose vaji i kokosit për të hidratuar lëkurën tuaj dhe për t’i dhënë lëkurës një shkëlqim rrezatues.

Kini parasysh kohën e duhur të nxirjes

Në mënyrë që ta mbroni lëkurën gjatë nxirjes, duhet të zgjidhni mëngjesin ose kohën pas orës 15:00. Dielli është më i fortë midis orës 12:00. dhe 15:00, kështu që duhet të shmangni nxirjen në mes të kësaj kohe.

Eksfolimi

Është një ide e mirë që të bëni eksfoliacion përpara rrezitjes. Lëkura që nuk është eksfoluar ka shumë të ngjarë që të mos nxihet në mënyrë të barabartë.

Mos harroni hidratimin

Përdorni një hidratues pa vaj për t’i dhënë lëkurës tuaj pak hidratim pas dushit. Mund t’ju duhet kjo për t’u rikuperuar nga qëndrimi në diell , shkruan abcnews.al.

/GazetaSinjali/