image 50 boksierët më të mirë të shekullit 21 – Mayweather në pozitën e dytë

Sporte Luftarake

Boks/ 50 boksierët më të mirë të shekullit 21 – Mayweather në pozitën e dytë

news image

Mediumi ‘Ranker’ përmes një sondazhi të hapur ka zgjedhur 50 boksierët më të mirë të shekullit 21.

Nga ky votim doli që, boksieri nga Filipinet, Manny Pacquiao është luftëtari më i mirë i këtij shekulli, transmeton Gazeta Sinjali.

Pacquiao është luftëtari i vetëm në histori që ka fituar titullin e kampionit në katër dekada të ndryshme.

Në vendin e dytë doli Floyd Mayweather, i cili nuk ka asnjë humbje në karrierën e tij.

Legjendat e boksit, Wladimir Klitscho, Mike Tyson dhe Lennox Lewis ishin pjesë e top 10-shes.

Kurse yjet momentale, Anthony Joshua, Tyson Fury dhe Deontay Wilder u rënditën në pozitat 22, 25 dhe 27.

Më poshtë e keni listën e plotë të top 50 boksierëve për shekullin 21 sipas votimit në ‘Ranker’./Gazeta Sinjali/

50. Brian Viloria

49. David Lemieux

48. Arthur Abraham

47. Kubrat Pulev

46. Naseem Hamed

45. Denis Lebedev

44. Jermain Taylor

43. Tomasz Adamek

42. Marcos Maidana

41. Billy Joe Saunders

Credit: PA
41. Billy Joe Saunders

40. Kelly Pavlik

39. Guillermo Rigondeaux

38. Mikkel Kessler

37. Alexander Povetkin

36. Oleksandr Usyk

35. Danny Garcia

34. Sergio Martinez

33. Timothy Bradley

32. Julio Cesar Chavez Jr

31. Ricky Hatton

Credit: PA
31. Ricky Hatton

30. Carl Froch

29. Nonito Donaire

28. Amir Khan

27. Roman Gonzalez

26. Deontay Wilder

25. Terence Crawford

24. Tyson Fury

23. Shane Mosley

22. Julio Cesar Chavez

21. Anthony Joshua

Credit: PA
21. Anthony Joshua

20. Erik Morales

19. Marco Antonio Barrera

18. Juan Manuel Marquez

17. Vitali Klitschko

16. Sergey Kovalev

15. Andre Ward

14. Felix Trinidad

13. Vasyl Lomachenko

12. Canelo Alvarez

11. Miguel Cotto

Credit: PA
11. Miguel Cotto

10. Joe Calzaghe

9. Bernard Hopkins

8. Oscar de la Hoya

7. Lennox Lewis

6. Mike Tyson

5. Wladimir Klitschko

4. Roy Jones Jr

3. Gennady Golovkin

2. Floyd Mayweather Jr

1. Manny Pacquiao