image 31 vjet nga mbytja e Fadil Vatës - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

106.914

Të shëruar

99.628

Të vdekur

2.225

31 vjet nga mbytja e Fadil Vatës

news image

Sot bëhen 31 vjet nga vdekja e heroit Fadil Vata, veprimtar i çështjes kombëtare i viteve të 80-ta, i cili u mbyt nga pushtuesi më 1990.

Ai ishte njëri nga veprimtarët dhe udhëheqësit më të devotshëm të Lëvizjes kombëtare shqiptare të viteve të 80-ta.

Vata ndërroi jetë në vitin 1990, si pasojë e dhunës dhe torturave çnjerëzore që u ushtrua ndaj tij nga serbët.

Ai mban titullin “Hero i Kosovës”./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: