image 10 ushqime të pasura me kalcium që nuk duhet t’i injorojmë - Sinjali

10 ushqime të pasura me kalcium që nuk duhet t’i injorojmë

news image

Kalciumi është thelbësor për ruajtjen e masës sonë të kockave. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përfshini ushqime të pasura me kalcium në dietën tuaj, të cilat mund të parandalojnë sëmundje të rënda të tilla si osteoporoza.

Trupi i njeriut përmban rreth 1.2 kilogram të kalciumit mineral. Rreth 99 për qind e saj gjendet në dhëmbë dhe kocka dhe pjesa tjetër në gjak, limfë dhe lëngje trupore, ku është thelbësore për depërtueshmërinë e membranës qelizore, mpiksjen e gjakut, transmetimin e mesazheve midis nervave dhe tkurrjen e muskujve.

Megjithëse 60 për qind e masës sonë të eshtrave përcaktohet nga gjenetika, gjinia, raca dhe mosha, ne mund të ndikojmë në pjesën tjetër, përmes aktivitetit fizik, zakoneve të shëndetshme të jetesës pa pirjen e duhanit dhe alkoolit, por edhe një dietë të duhur që përmban kalcium dhe vitamina D.

Marrja ditore e kalciumit duhet të jetë ndërmjet 800 dhe 1200 miligramë dhe rekomandohet që të paktën gjysma e marrjes së kalciumit të sigurohet nga ushqimi.

Qumësht

Ushqimi më i famshëm i pasur me kalcium është sigurisht qumështi. Avantazhi i qumështit me origjinë shtazore ndaj vetvetes tjetër është se trupi ynë e thith atë më mirë në krahasim me burimet e origjinës bimore.

Në 1 decilitër qumësht lope ka deri në 140 miligramë kalcium, varësisht nga cilësia dhe në qumështin e dhisë 137 miligramë.

Kos dhe djathë

Ashtu si lënda e parë bazë nga e cila prodhohen, qumështi, kosi, djathi dhe produktet e tjera të qumështit janë gjithashtu të pasura me kalcium. Kjo është arsyeja pse rekomandohet që t’i konsumoni nëse nuk jeni të prirë për qumësht të pastër.

Në varësi të faktit nëse është me yndyrë të plotë apo jo, një kos mund të mbulojë 18 për qind të nevojave ditore për kalcium. Sa i përket djathit, me më shumë kalcium është parmezani, i cili ka 1182 mg kalcium në 100 gramë. Prandaj këshillohet që ta shtoni në makarona dhe salca.

Lakër jeshile

Perimet me gjethe jeshile duhet të gjenden në pjatën e çdo personi që kujdeset për shëndetin e tyre dhe disa prej tyre, si lakra jeshile dhe dardha, janë jashtëzakonisht të pasura me kalcium. Për shembull, 200 gramë lakër jeshile të gatuar përmban 270 miligramë kalcium, që është më shumë se një e katërta e kërkesës ditore.

Rekomandohet që lakra jeshile të përfshihet në dietë përmes zierjeve ose enëve të ndryshme në lugë. Nëse është vetëm në avull dhe atëherë uji në të cilin është gatuar nuk konsumohet, shumica e lëndëve ushqyese, përfshirë kalciumin, do të zhduken me ujin e hedhur.

Brokoli

Përveç që përmban dy herë më shumë vitaminë C sesa portokajtë, brokoli është gjithashtu i pasur me kalcium. Dy gota me brokoli të papjekur, e cila është e mjaftueshme për një porcion, përmban 85 miligramë kalcium. Ashtu si me lakrën jeshile, është mirë që ta përzieni në zierje në mënyrë që të konsumojmë si vitamina ashtu edhe minerale të tretura në lëng.

Rrepë

Panxhari ka një status disi të paqartë në mesin e perimeve, por është mjaft i neglizhuar në mënyrë të padrejtë. Për shkak të vlerës së ulët kalorike, është një shtesë e shkëlqyeshme në menynë e humbjes së peshës dhe në të njëjtën kohë e pasur me minerale dhe vitamina, përfshirë kalciumin.

Mund të konsumohet si sallatë.

Peshk blu

Peshqit e freskët blu duhet të gjenden në menytë tona të paktën tri herë në javë, por kjo shpesh nuk është një praktikë për shkak të rrethanave të ndryshme dhe zakoneve të jetesës. Sidoqoftë, në situata të tilla është mirë të kërkohet ton i konservuar ose sardele, të cilat janë gjithashtu të pasura me kalcium. Për shembull, një konservë me sardele të vogla përmban deri në 40 për qind të nevojave ditore për kalcium.

Fik

Fiku është i pasur me kalcium, magnez dhe fosfor, minerale që janë pjesë e indit të kockave. Raporti i kalciumit dhe magnezit prej afërsisht 2:1 është saktësisht proporcional me raportin e këtyre mineraleve në trupin tonë, i cili siguron thithjen e tyre më të mirë. Frutat e freskëta përmbajnë rreth 46 miligramë kalcium dhe është mirë t’i ruani për ditë më të ftohtë dhe t’i konsumoni të thatë.

Bajame

Nga të gjitha arrat, bajamet janë më të pasurat me kalcium, kështu që 100 gramë bajame përmbajnë 248 miligramë kalcium, sa 25 për qind e sasisë së rekomanduar ditore. Përveç kalciumit, bajamet janë të pasura me fibra, yndyra të shëndetshme dhe proteina dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i magnezit, manganit dhe vitaminës E.

Farat Chia

Përveçse janë të pasura me hekur, ato janë të pasura edhe me kalcium. Vetëm 100 gramë përmbajnë 631 miligramë kalcium.

Ata nuk kanë erë dhe shije, andaj përshtaten lehtësisht me ushqimin të cilit i shtohen. Për shembull, mund t’i shtoni në një shumëllojshmëri të smoothies, ëmbëlsirave të shëndetshëm ose të bëni një puding prej tyre në kombinim me disa qumësht me bazë bimore. Kjo është arsyeja pse ato janë zgjedhja perfekte për njerëzit që nuk konsumojnë produkte qumështi.

Fasule të bardha

Fasulet janë të njohura për pjesën e tyre të mineraleve, por pjesa e kalciumit dominohet nga fasulet e bardha, të cilat janë gjithashtu të pasura me hekur dhe fibra. Një pjatë me fasule të bardha përmban 175 miligramë kalcium.

Duke kombinuar këto ushqime, ju do të siguroni trupin tuaj me sasitë e nevojshme të kalciumit për funksionimin e tij normal dhe në të njëjtën kohë të zvogëloni rrezikun e osteoporozës në të ardhmen./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin